Kompassen

Kalender

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko17

26 April 2021 Thursday
27 April 2021 Thursday
28 April 2021 Thursday
29 April 2021 Thursday
30 April 2021 Thursday
1 May 2021 Thursday
2 May 2021 Thursday

Viikko18

3 May 2021 Thursday
4 May 2021 Thursday
5 May 2021 Thursday
6 May 2021 Thursday
7 May 2021 Thursday
8 May 2021 Thursday
9 May 2021 Thursday

Viikko19

10 May 2021 Thursday
11 May 2021 Thursday
12 May 2021 Thursday
13 May 2021 Thursday
14 May 2021 Thursday
15 May 2021 Thursday
16 May 2021 Thursday

Viikko20

17 May 2021 Thursday
18 May 2021 Thursday
19 May 2021 Thursday
20 May 2021 Thursday
21 May 2021 Thursday
22 May 2021 Thursday
23 May 2021 Thursday

Viikko21

24 May 2021 Thursday
25 May 2021 Thursday
26 May 2021 Thursday
27 May 2021 Thursday
28 May 2021 Thursday
29 May 2021 Thursday
30 May 2021 Thursday

Viikko22

31 May 2021 Thursday
1 June 2021 Thursday
2 June 2021 Thursday
3 June 2021 Thursday
4 June 2021 Thursday
5 June 2021 Thursday
6 June 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Välkommen till Kompassen.

Kompassen är en förskolegrupp.

Kompassens personal:
Marina Uddström, lärare inom småbarnspedagogik.
Johanna Grönqvist, barnskötare inom småbarnspedagogik.

I förskoleundervisningen stärks barnets självförtroende och initiativförmåga. Barnet uppmuntras till självständigt agerande i vardagliga situationer. Verksamheten utgår från barnets tidigare erfarenheter och intressen.
Barnet erbjuds möjlighet till forskande och upplevelser för att erövra mera kunskap. Vi vill att verksamheten ska erbjuda barnet upplevelser av att lyckas och tillräckligt med utmaningar. Vi lägger stor vikt vid att öva sociala och språkliga färdigheter.


Vid höstterminens början uppgör förskolans personal i samarbete med föräldrarna en plan för småbarnspedagogiken.


Allmänna regler i förskolan:
När dagen börjar hälsar vi och säger "godmorgon".
När dagen slutar säger vi "tack för idag".
Inbjudningar till kompisar sker utanför förskolan.
Klädhyllan töms inför veckoslut eller annan ledighet. Regnkläderna tas ALLTID hem efter användning!

Meddela Kompassen ifall barnet insjuknar eller är ledig. All information som berör ert barn är betydelsefull att få ta del av.

Kompassens tel.040 4810922
sagobacken.kompassen@porvoo.fi


Daghemsföreståndare Catharina Lindstedt, tel. 040 510 4213
catharina.lindstedt@porvoo.fi

Speciallärare inom småbarnspedagogiken Carina Ekholm tel. 040 749 9514
carina.ekholm@porvoo.fi

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä