Myrorna

Välkommen till Myrorna!

Myrorna är en grupp för 1-3 åringar.
På Myrorna jobbar Carina, Jenna, Sussi och Charlotta.  Ibland kan ambulerande närvårdare Jonna vara i gruppen.
Vår målsättning är att ge barnen en bra och trygg start i dagislivet.
Vi strävar till ett gott samarbete med vårdnadshavarna för att kunna
stöda barnets individuella utveckling och ge en bra vård.

Info 09/20 och våra värderingar

Hej på er! Hösten är här och vi kommit igång med vår verksamhet! Augustimånaden har gått ut på att bekanta oss med varandra och att bli vana med dagisrutinerna. Nu i september kommer vi att fortsätta vara mycket utomhus, göra parkbesök och promenader och följa med hur naturen får sin höstskrud.

I och med den rådande situationen kommer vi inte att ha ett föräldramöte i höst. Vi kommer istället att dela ut praktisk info till pappers. Här under har vi kort beskrivit våra värderingar.

Vi vill lyfta fram tre grunder från Grunderna för planen för småbarnspedagogik 2018 som genomsyrar vår verksamhet; delaktighet, lek och rörelse.

Vi vill försäkra att barnen är delaktiga i vår verksamhet och att verksamheten utgår från barnens intressen. Vi gör inte färdiga vecko- och årsplaner utan snappar upp det som intresserar barnen och planerar enligt det. Barnen får vara med och påverka vårt dagliga program. Barnen ska känna sig sedda och hörda och således är vi vuxna lyhörda för vad barnen har att berätta och vad barnen tycker om.

Även föräldrarna ska få vara delaktiga och ha möjlighet att påverka verksamheten. Vi tar gärna emot idéer och förslag på vad vi kunde göra och vad era barn tycker om. Ni kan kontakta oss när som helst under dagen om ni funderar på något, vi finns här för er och era barn. Utöver den dagliga, muntliga kontakten använder vi oss av språkrören peda.net där vi uppdaterar med jämna mellanrum, Daisy-meddelanden, e-post och SMS. På hösten kommer vi att hålla VASU-samtal med er och vid behov kan vi hålla ett till samtal på våren.

Barnen lär sig genom lek och här på Myrorna fokuserar vi mera på leken än på lärandet. Barnen får leka spontana leka men även ledda lekar.

Vi uppmuntrar och förespråkar rörelseglädje. En gång i veckan har vi möjlighet till gymnastiksalen och vi har även gymnastikredskap i vår grupp. Vi leker flera gånger i veckan musik- och rörelselekar och uppmuntrar till aktivitet ute på gården. Vårt daghem är med i projektet ”Småbarnspedagogiken i rörelse” där målsättningen är att öka barnens fysiska aktivitet på dagis. :)

- Carina, Sussi och Jenna

OBS


DOFTAR DU FÖR MYCKET?
Parfymer orsakar många huvudvärk och illamående.

Daisy


Ni kommer väl ihåg att fylla i dagvårdstiderna i Daisy. Tiderna bör meddelas två veckor i förväg, på måndag senast kl.10. Viktigt är att man för varje vardag fyller i endera vårdtid eller frånvaro, dagarna får inte vara tomma.
Viktigt är också att fylla i barnens uppgifter t.ex. allergier, reservsökare, föräldrarnas telefonnumror och all annan viktig information om barnet.

Verksamhetskalender

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 48

29 November 2021 Thursday
30 November 2021 Thursday
1 December 2021 Thursday
2 December 2021 Thursday
3 December 2021 Thursday
4 December 2021 Thursday
5 December 2021 Thursday

Viikko 49

6 December 2021 Thursday
7 December 2021 Thursday
8 December 2021 Thursday
9 December 2021 Thursday
10 December 2021 Thursday
11 December 2021 Thursday
12 December 2021 Thursday

Viikko 50

13 December 2021 Thursday
14 December 2021 Thursday
15 December 2021 Thursday
16 December 2021 Thursday
17 December 2021 Thursday
18 December 2021 Thursday
19 December 2021 Thursday

Viikko 51

20 December 2021 Thursday
21 December 2021 Thursday
22 December 2021 Thursday
23 December 2021 Thursday
24 December 2021 Thursday
25 December 2021 Thursday
26 December 2021 Thursday

Viikko 52

27 December 2021 Thursday
28 December 2021 Thursday
29 December 2021 Thursday
30 December 2021 Thursday
31 December 2021 Thursday
1 January 2022 Thursday
2 January 2022 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä