Mullekulla- Förskolebarn och Nyckelpigor (5-års klubb)

info till familjerna

Obs! Även detta år har idrottstjänster skickat en sportkompis; en Nalle som vill besöka förskolebarnens familjer. Familjen skriver upp i kalendern hur de har rört på sig under den veckan de har Sport-Kompisen. Nu har Sportkompisen gjort sin runda under hösten och den fortsätter med sin andra runda under våren! En lista med förskolebarnens namn och respektive vecka sätts upp på dörren i förskolan under våren! Trevliga rörelsestunder!

Från och med 7.1 så fortsätter vi att tisdagar och onsdagar jobba i två grupper (förskolebarnen inne och nyckelpigorna ute kl.9.00)!

Förskolebarnen barnen besöker Runebergs hem och Nyckelpigorna biblioteket torsdagen den 30.1 kl. 10! Bussen avgår kl. 9.30!

Fredagen den 31.1
har vi speldag i mullekulla! Barnen får ta med sig ett eget bordspel hemifrån! (Gäller både förskolebarn och Nyckelpigor)

Barnens bokpresentationer börjar i början av februari. Lista på datum och barnens namn finns på mullekullas dörr. Barnen väljer själv en egen eller en biblioteksbok som de tycker om. En vuxen läser boken för barnet så många gånger att barnet med hjälp av bilderna kan berätta boken för de övriga i gruppen. (Vi vuxna hjälper förstås vid behov! ) Dessutom får de andra barnen ställa frågor om den. Både förskolebarnen och Nyckelpigorna deltar i presentationerna.

Onsdagen den 5.2 kl. 9.15-11.30 är det besöksdag till Grännäs skola. Cessi åker med dem dit och de får bland annat vara med om ett författarbesök.

Följande besök till Vårberga skola är fredagen 14.2 kl. 11.35-13 och där får vi vara publik på deras talangshow! Hela vår förskolegrupp (även de förskolebarn som börjar i Grännäs skola) är inbjudna!

Mullekullas kalender

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko1

30 December 2019 Thursday
31 December 2019 Thursday
1 January 2020 Thursday
2 January 2020 Thursday
3 January 2020 Thursday
4 January 2020 Thursday
5 January 2020 Thursday

Viikko2

6 January 2020 Thursday
7 January 2020 Thursday
8 January 2020 Thursday
9 January 2020 Thursday
10 January 2020 Thursday
11 January 2020 Thursday
12 January 2020 Thursday

Viikko3

13 January 2020 Thursday
14 January 2020 Thursday
15 January 2020 Thursday
16 January 2020 Thursday
17 January 2020 Thursday
18 January 2020 Thursday
19 January 2020 Thursday

Viikko4

21 January 2020 Thursday
22 January 2020 Thursday
24 January 2020 Thursday
25 January 2020 Thursday
26 January 2020 Thursday

Viikko5

27 January 2020 Thursday
28 January 2020 Thursday
29 January 2020 Thursday
31 January 2020 Thursday
1 February 2020 Thursday
2 February 2020 Thursday
Ilmoittautuminen

Januarimånadens verksamhet

Vi började månaden med att barnen fick rita och berätta om hur de firat julen och nyåret. Dessutom hade vi leksaksdag. Då snön har saknats har vi istället haft knattebrottning en gång i veckan. Det har varit roligt med alla snabbhetsövningar, styrkeövningar, gladiatorbrottning och lekar. I språklekar har vi börjat med ord (delat sammansatta ord, klassificerat, motsatta ord mm.) och i "Jag funderar" har vi funderat på olika årstider, månader, veckodagar, dygnet, rymden mm.).
Vi har från och med detta år en ny ledare som håller vardagtimmen. Hon heter Brenda Serralde och hon kom denna gång och berättade om miljön för våra barn. De fick sortera skräp och lära sig några ord på spanska!
Utöver detta har vi bland annat bakat, haft sångstunder, pratat om djuren på vintern, lekt i skogen flera gånger i veckan samt besökt förskolebarnens kommande skolor.