Tähtelä - Luhtikylän ryhmäperhepäiväkoti

Joulua odotellessa

Kurkkiikohan tontut jo ikkunoissa? Meillä täällä Hippiäisillä on muutama tonttu jo nähty ja kova odotus jouluun alkaa. Mitäköhän ensi viikon joulukalenterista oikein paljastuu? :)
(kuvassa meidän lasten askartelemia magneetti-tonttusia)

Lapsen oikeuksien viikko

Tällä viikolla tutustuimme lapsen oikeuksiin ja mietitty, että mitä ne tarkoittaa.
20.11. seurasimme aamupiirissä youtuben live-streamin kautta Jyväskylässä tapahtuneeseen lipunnostoon ja kuuntelimme presidentin puheen lasten oikeuksista.

HALLOWEEN

Tämä viikko on pitänyt sisällään kaikenlaista Halloween touhua.....lepakko, kissa ja hämähäkki askartelua, aavemaisia tarinoita, kummitusjumppaa, sekä leikkiä. Viikon kruunasi meidän omat Halloween hippalot. Ohjelmana hippaloissa oli diskoa, pikku kummitusten etsintää, herkuttelua, naamiaiset ja kasvo-/ käsimaalausta. HYVÄÄ HALLOWEENIA KAIKILLE!

VKO42

Tällä viikolla olemme nauttineet syksyn väreistä, metsäretkestä ja leppoisesta olosta. Tiistaina palloiltiin koulun hiekkakentällä, keskiviikkona lähdimme metsään seikkailemaan, torstaina askarreltiin syksyn lehdistä ja perjantaina päästiin "elokuviin" katsomaan Oktonautteja.
Tästä on hyvä lähteä syysloman viettoon ja palailla akut latautuneena taas vko:lla 44 Tähtelään touhuilemaan :)

VKO 41 on eläinten viikko

Eläinten viikolla aiheena oli "arvokas kissa". Tämän teeman puitteissa lähdimmekin pelailemaan eläin muistipeliä Nuorelan pihalle/metsään.
Askartelimme leijonia ja yksisarvisia.
Lounaalla olemme kuulleet Mauri Kunnaksen merirosvokoirista ja päivälevolla Kissa Matikaisen seikkailuista.
Viikko on mennyt taas hurjaa vauhtia ja pääsemmekin toivottelemaan hyvää viikonloppua kaikille :)

VKO 40

Tällä viikolla käytiin kirjastoautolla, pidettiin musiikki leikkihetki ulkona, tutustuttiin Siina ja Taikaradion lauluihin ja leikkeihin.
Keskiviikkona pääsimmekin osallistumaan MLL:n 100vuotis juhlan kunniaksi Siinan ja Taikaradion etäkonserttiin meidän ihan omassa olohuoneessa. Lapset olivat riemuissaan ja meillä oli pientä hyvääkin väliaika tarjoiluna.
Loppuviikko otettiinkin sitten vähän rauhallisemmin ja teimme retken lähimetsään, jossa pääsimme kuuntelemaan linnun lauluja ja nauttimaan raikkaasta syyssäästä.

VKO 39 ja SYYSBINGO

Tällä viikolla tehtiin retki syksyiseen metsään ja kerättiin sieltä syksyn väriaarteet talteen. Lisäksi käytiin jumppasalissa tekemässä syksyinen temppurata. Vielä kun on syksyä jäljellä, otettiin "kotitehtäväksi" SYYSBINGO, tutkaillaan sitä ensi viikon keskiviikkona (30.9.) minkälaisia bingoja lapsilla on oikein tullut... Ylläriäkin on silloin luvassa. Siitä lisää ensi viikolla. ;)

VKO 38 vietettiin RAVITSEMUS VIIKKOA

Ravitsemus viikolla tutustuimme erilaisiin hedelmiin, marjoihin, kasviksiin ja juureksiin. Kävimme eväsretkellä muumi-sillalla, maistelimme rohkeasti erilaisia makuja, pelasimme hedelmä-kasvis pelejä, lauloimme ja askartelimme omenoita. Meillä oli kiva viikko erilaisten makujen ja tuoksujen parissa.

VKO 37

Tällä viikolla saatiin pidellä sadetta jonkin verran, joten puuhailimme paljon sisällä. Askartelimme omista toivekumisaappaista taideteoksia ja rakentelimme patjoista ja vilteistä majoja. Tietenkin kuraleikkeihinkin päästiin melkein joka päivä.

Pikkulintuja ja nukketeatteria

Taas yksi mukava ja touhukas viikko takana päin.
Tällä viikolla kävimme maanantaina kirjastoautolla. Tiistaina jumppasimme koulun salissa. Keskiviikkona maalasimme puna-, sini-, viher- ja keltatulkkuja ikkunoihin. Torstaina saimme nauttia nukketeatterista, tarinana oli Kolme pukkia. Ja perjantaina vietimme kuraleikki-päivää.

Meidän säännöt

Tällä viikolla kävimme läpi mitä sääntöjä meidän ryhmässä voisi olla. Lapset valitsivat juuri meidän ryhmään sopivat säännöt. Näitä sääntöjä on kaikkien helppo noudattaa. Näillä saamme meille kivan ryhmän ja ryhmäpäiväkodin, johon on kaikkien mukava tulla.

Ensimmäinen viikko meni vauhdilla

Näin se ensimmäinen viikko mennä hujahti ja pääsimmekin jo melkein koko ryhmän voimin hommiin.. Kaikki saivat tutustua muutamaan uuteen kaveriin ja aikuiseen. Uudistimme meidän aamupiiriä ja lapset saivatkin valita siihen uudet omat merkit jotka pääsevät seikkailemaan uudessa satumaassa.
Näillä on hyvä jatkaa seuraavalle viikolle :)

TERVETULOA TÄHTELÄÄN



Heippa kaikille.

Uusi toimintakausi on alkamassa Tähtelässä maanantaina 3.8.2020.

Ryhmässä aloittaa uudet aikuiset Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Maria Maunula ja Ryhmäperhepäivähoitaja Jenna Lehtinen.
Ryhmäperhepäivähoitaja Tiia Gröhn-Suvela onkin teille kaikille tuttu aikuinen.

Ilmoittakaa hoitoaikoja elokuulle hyvissä ajoin heinäkuussa Tietoedun kautta. Heillä keillä ei ole vielä käytössä Tietoedua ilmoittakaa hoitoajat sähköpostin (mervi.maenlehto@orimattila.fi) kautta, jotta pääsemme miettimään miten avaamme ovemme päiväkodilla. Viikon 32 hoitoajat tulee ilmoittaa viimeistään 26.7. ja viikon 33 hoitoajat viimeistään 2.8.

Mukavaa ja lämmintä kesän jatkoa kaikille.

-Maria, Tiia ja Jenna-

TIEDOTE HUOLTAJILLE 7.5.2020

Poikkeusajan vuoksi ryhmäperhepäiväkoti Tähtelä on suljettu 31.7 asti ja hoito järjestetään Pennalan päiväkodissa. Myös Luhtikylän koulun esiopetus on siirretty Pennalan päiväkotiin 14.-29.5 väliseksi ajaksi.

Ryhmäperhepäiväkoti tulee olemaan kiinni heinäkuussa olevan päivystysajan. Ylimääräisten siirtojen ja kontaktien välttämiseksi yksikkö pidetään suljettuna myös touko-kesäkuun ajan.

 

Henkilökunta toivottaa kaikille perheille oikein mukavaa kevättä ja kesää!

TAPAHTUMIA

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko49

30 November 2020 Thursday
1 December 2020 Thursday
2 December 2020 Thursday
3 December 2020 Thursday
4 December 2020 Thursday
5 December 2020 Thursday
6 December 2020 Thursday

Viikko50

7 December 2020 Thursday
8 December 2020 Thursday
9 December 2020 Thursday
10 December 2020 Thursday
11 December 2020 Thursday
12 December 2020 Thursday
13 December 2020 Thursday

Viikko51

14 December 2020 Thursday
15 December 2020 Thursday
16 December 2020 Thursday
17 December 2020 Thursday
18 December 2020 Thursday
19 December 2020 Thursday
20 December 2020 Thursday

Viikko52

21 December 2020 Thursday
22 December 2020 Thursday
23 December 2020 Thursday
24 December 2020 Thursday
25 December 2020 Thursday
26 December 2020 Thursday
27 December 2020 Thursday

Viikko53

28 December 2020 Thursday
29 December 2020 Thursday
30 December 2020 Thursday
31 December 2020 Thursday
1 January 2021 Thursday
2 January 2021 Thursday
3 January 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä