Mikkelin Lyseon koulu

Koulun kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko44

28 October 2019 Thursday
29 October 2019 Thursday
30 October 2019 Thursday
31 October 2019 Thursday
1 November 2019 Thursday
2 November 2019 Thursday
3 November 2019 Thursday

Viikko45

4 November 2019 Thursday
5 November 2019 Thursday
6 November 2019 Thursday
7 November 2019 Thursday
8 November 2019 Thursday
9 November 2019 Thursday
10 November 2019 Thursday

Viikko46

11 November 2019 Thursday
12 November 2019 Thursday
13 November 2019 Thursday
14 November 2019 Thursday
15 November 2019 Thursday
16 November 2019 Thursday
17 November 2019 Thursday

Viikko47

18 November 2019 Thursday
19 November 2019 Thursday
20 November 2019 Thursday
21 November 2019 Thursday
22 November 2019 Thursday
23 November 2019 Thursday
24 November 2019 Thursday

Viikko48

25 November 2019 Thursday
26 November 2019 Thursday
27 November 2019 Thursday
28 November 2019 Thursday
29 November 2019 Thursday
30 November 2019 Thursday
1 December 2019 Thursday
Ilmoittautuminen

Kuvaus

Mikkelin Lyseon koulu sijaitsee keskellä kaupunkia lähellä palvelu- ja liikuntapaikkoja ja on kaupungin itäisen oppilasalueen lähikoulu.
Viime vuosina tehtyjen remonttien jälkeen koulun tilat ovat toimivat ja hyvässä kunnossa. Oppilaita koulussamme on lukuvuonna 2019-20 noin 460 ja henkilökuntaa lähes 50 henkeä.
Mikkelin Lyseon kouluun kuuluu myös Moision sairaala-alueella toimiva yläkoululaisten sairaalaopetuksen yksikkö.


Koulun erityispiirteitä


Mikkelin Lyseon koulussa opiskellaan riittävät tiedot ja taidot jatko-opintoja ja oppilaan tulevaisuutta ajatellen.

Koulumme haluaa tukea nuorten oikeutta omaan kasvuun yhteistyössä kodin kanssa. Turvalliset rajat ja rehellisyys tukevat tätä tavoitetta.

Koulumme kehittämishankkeet ja arkinen työskentely tähtäävät oppilaiden osallisuuden, turvallisuuden ja viihtyvyyden lisäämiseen. Viime vuosina on panostettu oppilaiden välituntiaktiviteettien lisäämiseen niin ulkona kuin sisälläkin. Tärkeä osa kouluviihtyvyyden edistämistä ja kiusaamisen ehkäisyä ovat aktiivisesti toimivat tukioppilaat ja oppilaskunnan edustajat.