Alueen toimijoiden yhteystiedot

Harjun alueen toimijat, päivitetty 16.09.2020

HARJUN ALUEEN TOIMIJAT

Perheen palvelualueen etsiminen:

karttapalvelu.lohja.fi -> hakukenttään osoite -> enter -> keskelle tulee laatikko, jossa perheen osoite ja ”näytä sijaintiin liittyvät julkiset palvelut”

 

HARJUN ALUEEN VARHAISKASVATUS

Ojaniitun päiväkoti, Ojaniitunkatu 3, 08150, Lohja

  • aluepäiväkodinjohtaja Sari Saarinen
  • 044-3740161 (sari.saarinen@lohja.fi)

Päiväkoti Laban, Ojaniitunkatu 3, 08150 Lohja

  • aluepäiväkodinjohtaja Mervi Harvio-Jokiaho
  • 044-3741151 (mervi.harvio-jokiaho@lohja.fi)

Gunnarlan päiväkoti, Betonikatu 4, 08150 Lohjan kaupunki

  • päiväkodinjohtaja Päivi Salo
  • 044-3740168 (paivi.salo@lohja.fi) 

Kartanonpuiston päiväkoti, Kartanonkuja 4, 08200 Lohjan kaupunki

  • päiväkodinjohtaja Hanna Viitaniemi-Levola
  • 050-5299846 (hanna.viitaniemi-levola@lohja.fi)

Voudinpuiston päiväkoti, Rusthollinkatu 1, 08200 Lohja

  • päiväkodinjohtaja Päivi Salo
  • 044 374 0168 (paivi.salo@lohja.fi)

Harjun alueen perhepäivähoito

  • aluepäiväkodinjohtaja Kristina Kelahaara
  • 044 362 1630 (kristina.kelahaara@lohja.fi)

Varhaiskasvatuspalvelut

  • palveluohjaaja Noora Ehrström
  • 044 374 5266 (noora.ehrstrom@lohja.fi)

 

YKSITYINEN VARHAISKASVATUS HARJUN ALUEELLA

Päiväkoti Touhula Vappula, Metsätähtikuja 1, 08700 Lohja

  • päiväkodinjohtaja Johanna Anttila
  • 050 408 5708 (johanna.anttila@touhula.fi)

Norlandia-Laakso päiväkoti, Malminkatu 1, 08150 Lohja

  • päiväkodinjohtaja Heidi Laitinen
  • 010 836 7363 (heidi.laitinen@norlandia.com)

Pilke musiikkipäiväkoti Marakassi, Lehtolankaari 2, 08150 Lohja

  • päiväkodinjohtaja Teija Nyfelt
  • 040 457 7141 (teija.nyfelt@pilkepaivakodit.fi)

 

HARJUN ALUEEN VARHAISKASVATUKSEN ERITYISOPETTAJAT

Riitta Kovalainen

  1. 044 374 1207 (riitta.kovalainen@lohja.fi)

Ojaniitun Päiväkoti:

Toukola, alle 3v.

Kekkurila, 3-5v.

Kissala, 3-5v.

Konkkala, 3-5v.

Viertola, esiopetusryhmä

Vehkala, esiopetusryhmä

 

Riitta Väre (hyvinvointiryhmän jäsen)

  1. 044 374 1209 (riitta.vare@lohja.fi)

Kartanonpuiston päiväkoti:

Nuput, alle 3v.

Lemmikit, 3-6v.

Lumikellot, 3-5v.

Orvokit, 3-5v.

Kirsikat esiopetusryhmä / Ojamon koulun yhteydessä

Mehiläiset esiopetusryhmä ​/ Ojamon koulun yhteydessä

 

Voudinpuiston päiväkoti:

Leppäkertut, 3-5v.

Hepokatit, alle 3v.

 

Anne Abrahamsson

  1. 044 374 1206 (anne.abrahamsson@lohja.fi)

Gunnarlan päiväkoti:

Muruset alle 3v.

Kiviset, 3-5v.

Soraset, 3-5v.

Hippuset, 5-6v. / Metsolan koulun yhteydessä

Siruset, 5-6v. / Metsolan koulun yhteydessä

 

Katja Vattulainen-Nissinen

  1. 044 767 4891 (katja.vattulainen-nissinen@lohja.fi)

Ojaniittu:

Toukola alle 3v.

Konkkala 3-5v.

Daghemmet Laban:

Sjöhästar alle 3v

Fiskar 3-5v

Förskola

 

Päiväkoti Touhula Vappula

Pilke musiikkipäiväkoti Marakassi

Norlandia Laakso

 

KOULUT

 

Koulu

Luokat

Rehtori

Erityisopettajat

Metsolan koulu

Gunnarlankatu 1

08150 LOHJA

1-6

Satu-Kristiina Hautamäki

aluerehtori

(hyvinvointiryhmän jäsen)

satu-kristiina.hautamaki@lohja.fi

 

040 866 8726

 

Marjo Remander

marjo.remander@edu.lohja.fi

044 369 1414

 

Linda Liukkonen

linda.liukkonen@edu.lohja.fi

 

Sini Kunnaala

sini.kunnaala@edu.lohja.fi

 

 

 

 

Ojaniitun koulu

Ojaniitunkatu 3

08150 LOHJA

1-6

Anna Widenoja-Nurmi

 

anna.widenoja-nurmi@lohja.fi

Eeva Järvenpää

Eeva.jarvenpaa@edu.lohja.fi

044 3743782

 

 

Aija Putkonen

aija.putkonen@edu.lohja.fi

044 3743801

Ojamon koulu

Kartanonkuja 4

08200 Lohja

1-6

Anne-Mari Lehtosalo

 

anne-mari.lehtosalo@lohja.fi

044 374 5409

Hanna Vikström 31.12.2020 saakka(1 F-pienryhmä)

hanna.vikstrom@edu.lohja.fi

044 374 3830

 

Maarit Louhi (luokat 1-2)

maarit.louhi@edu.lohja.fi

044 369 5404

 

Jaana Salo (luokat 3-4)

Jaana.Salo@edu.lohja.fi

044 374 3769

 

Marja-Leena Juutila

(luokat 5-6)

 Marja-Leena.Juutila@edu.lohja.fi

044 374 3770

 

Nina Telén

(1-6 etu-luokka)

 Nina.Telen@edu.lohja.fi

044 374 0130

 

Pia Prinkkilä-Kuha (3-6 aurinko-luokka)

 Pia.Prinkkila-Kuha@edu.lohja.fi

044 374 3768

 

Elina Laakso

Konsultoiva erityisopettaja

 Elina.Laakso@edu.lohja.fi

044 374 3779

 

Riikka Bark

(1-3 Tähtiluokka

riikka.bark@edu.lohja.fi

p. 044 374 3775

Harjun koulu

Toivonkatu 2

08100 LOHJA

 

7-9

Mika Sipponen

(hyvinvointiryhmän jäsen)

mika.sipponen@lohja.fi

044 374 3787

 

Pirkko Turpeinen

Opinto-ohjaaja

(hyvinvointiryhmän jäsen)

pirkko.turpeinen@edu.lohja.fi

044 369 1441

Virpi Roine (laaja-alainen)

virpi.roine@edu.lohja.fi

 

 

Antti Kallio (pienryhmä 8 lk)

antti.kallio@edu.lohja.fi

 

 

Sari Lindberg (pienryhmä 7. ja 9.lk)

sari.lindberg@edu.lohja.fi

 

Heli Kekäläinen (erityisluok.op 8 ja 9 lk)

heli.kekalainen@edu.lohja.fi

 

 

 

 

 

 

Koulupsykologi Tuulia Soininen (hyvinvointiryhmän jäsen)

  1. 044 3740081 tuulia.soininen@lohja.fi
  2. Ojamon koulu, Kartanonkuja 4, 08200 Lohja

koulut: Harju, Ojamo, Metsola, Ojaniittu sekä näiden alueiden esikoululaiset

 

Koulukuraattori Laura Salmela

  1. 044 3740027 laura.salmela@lohja.fi
  2. Harjun koulu, Toivonkatu 2, 08100 Lohjan kaupunki

koulut: Harju, Metsola, Ojaniittu sekä näiden alueiden esikoululaiset

 

Koulukuraattori Tiina Paakkola-Seitaniemi (hyvinvointiryhmän jäsen)

  1. 044 3695409 tiina.paakkola@lohja.fi
  2. Ojamon koulu, Kartanonkuja 4, 08200 Lohja

koulut: Ojamo, Muijala, Nummenkylä sekä näiden alueiden esikoululaiset

 

 

HARJUN ALUEEN ÄITIYS- JA LASTENNEUVOLAT

 

Meidät löytää Keskustan terveysaseman yhteydestä, osoitteesta

Aurlahden perhekeskus (Aurlahden neuvola)Ojamonkatu 36, 08100 Lohja.

Käynti neuvolaan Liessaarenkadun puolelta L-ovesta.

 

NUMMENTAUSTAN ALUE / AURLAHDEN NEUVOLA (äitiys- ja lastenneuvola)

 

Terveydenhoitaja Sari Laaksonen (hyvinvointiryhmän jäsen)

  1. 044 369 2231 sari.laaksonen@lohja.fi

(Keskilohja, Metsola, Gunnarla)

 

Terveydenhoitaja Nina Moilanen

  1. 044 374 2230 nina.moilanen@lohja.fi

(Gruotila, Vienola, Veijola)

 

OJAMON ALUE / AURLAHDEN NEUVOLA (äitiys- ja lastenneuvola)

 

Terveydenhoitaja Essi Puisto p. 044 374 2235 essi.puisto@lohja.fi

 

Terveydenhoitaja Mirka Kallio p. 044 374 2732 mirka.kallio@lohja.fi

 

Terveydenhoitaja Leena Saari p. 044 374 2220 leena.saari@lohja.fi

 

 Avoneuvolapalvelua Aurlahden neuvolassa maanantaisin klo 10-11 ja torstaisin klo 8-9. Avoneuvola on lyhyen asian hoitamiseen tarkoitettu avoin vastaanotto, jolloin voi tulla mittauttamaan verenpaineen, kuunteluttamaan sikiön sydänäänet, lapsen kasvukontrolliin tai rokotuskäynnille. Palvelu ei ole tarkoitettu sairaan lapsen hoitoon.

 

 

HARJUN ALUEEN KOULU-JA OPISKELUTERVEYDENHOITAJAT

 

ALAKOULUT

METSOLAN KOULU, Gunnarlankatu 1, 08150 Lohja

Terveydenhoitaja Maritta Robles

  1. 044 369 1415 maritta.robles@lohja.fi

 

OJAMON KOULU, Kartanonkuja 4, 08200 Lohja

Terveydenhoitaja Seija Nikkonen

  1. 044-3695408 seija.nikkonen@lohja.fi

 

OJANIITUN KOULU, Ojaniitunkatu 3, 08150 Lohja

Terveydenhoitaja Maritta Robles

p. maritta.robles@lohja.fi

 

YLÄKOULU

HARJUN KOULU, Toivonkatu 2, 08100 Lohja

Terveydenhoitaja Jaana Liman

p. 044 369 2220 jaana.liman@lohja.fi

 

  1. ASTEEN OPPILAITOKSET

LOHJAN YHTEISLYSEON LUKIO, Karstuntie 6, 08100 Lohja

Terveydenhoitaja Satu Sjöblom

  1. 044 3743340 satu.sjoblom@lohja.fi

 

LUKSIA, Toivonkatu 4, 08100 Lohja

Terveydenhoitaja Anitta Oksanen

  1. 044 3740844 anitta.oksanen@luksia.fi

 

LUKSIA, Nummentie 6, 08100 Lohja

Terveydenhoitaja Heidi Kyttälä 31.12.2020 (hyvinvointiryhmän jäsen)

  1. 044 374 0046 heidi.kyttälä@luksia.fi

 

AURLAHDEN JA MÄNTYNUMMEN PERHEKESKUS

Perheneuvola

Perheneuvoja Kristiina Janhunen (hyvinvointiryhmän jäsen)

(0-6-vuotiaat ja kouluikäiset)

  1. 044 369 1276 kristiina.janhunen@lohja.fi

 

Psykologi Maarit Virkkunen (7-12 -vuotiaat)

  1. 044 369 1107 maarit.virkkunen@lohja.fi

 

Ehkäisevän perhetyön ja kotipalvelun yhteydenotot ja uudet asiakkaat

Alla yhteystiedot palveluun. Konsultoinnin ja palvelun suunnittelun helpottamiseksi yhteydenotot tehdään keskitetysti sosiaaliohjaajan kautta.

 

Sosiaaliohjaaja Saija Saario (Erika Vainio p. 044 374 1157)

  1. 044 374 0188 saija.saario@lohja.fi

 

Perheohjaaja Teija Vackström (hyvinvointiryhmän jäsen)

  1. 044 374 3983 teija.vackström@lohja.fi

 

Linkki palveluun:

http://www.lohja.fi/default.asp?kieli=246&id_sivu=3005&alasivu=3005

 

 

NUORISOTYÖ

 

NUORISOKESKUS / OHJAAMO

Kullervonkatu 7, 08100 Lohja

  1. 044 369 4273

nuorilohja@lohja.fi

www.nuorilohja.fi

 

ALUEELLINEN NUORISOTYÖ

Nuoriso-ohjaaja Olavi Turpeinen (hyvinvointiryhmän jäsen)

Keskustan alue – Nuorisokahvila Dixi

  1. 044 369 1450 olavi.turpeinen@lohja.fi

 

Nuoriso-ohjaaja Taisto Soini

Ojamon alue – Nuorisotila Klubi

  1. 050 518 9055 taisto.soini@lohja.fi

 

Nuorisotalotyö, kouluyhteistyö, tapahtumat, kesäleirit, osallisuus

 

EHKÄISEVÄ ERITYISNUORISOTYÖ

Erityisnuorisotyöntekijä Nelli Taskinen

Harjun alue

  1. 044 374 0054 nelli.taskinen@lohja.fi

  

Yksilöasiakkaat, Omin jaloin-menetelmä, pienryhmätoiminta, kouluyhteistyö, jalkautuva työ

 

EHKÄISEVÄ PÄIHDETYÖ

Ehkäisevä päihdetyöntekijä

Helena Sipiläinen

  1. 050 521 1049 helena.sipilainen@lohja.fi

 

Ehkäisevä päihdetyö, yksilöasiakkaat, päihdekasvatustunnit kouluilla, vanhempainillat

 

TOIMINTAKESKUS HARJULA

Vastaava ohjaaja Mira Lillman

  1. 050 553 2005 mira.lillman@lohja.fi

Vahtimestari Turo Aarnio

  1. 044 369 1490 turo.aarnio@lohja.fi

 

Harjulan toimintakeskuksen tilojen vuokraus, bänditoiminta

 

NUORISOPERHENEUVOLA

Perheneuvoja Maijastiina Munne

  1. 044 369 1106 maijastiina.munne@lohja.fi

 

Psykologi Outi Johansson

  1. 044 369 1287 outi.johansson@lohja.fi

 

NUORISOTYÖPAJA TUUMA

Esimies Matti Hukkanen

  1. 050 521 1076 matti.hukkanen@lohja.fi

 

NUORTEN NEUVONTA

Terveydenhoitaja Sari Niinikivi

  1. 044 369 2222 sari.niinikivi@lohja.fi

 

PSYKIATRINEN SAIRAANHOITAJA

Nuorten psykiatrinen sairaanhoitaja Petri Lundahl

  1. 044 374 0744 petri.lundahl@lohja.fi

 

 

 

 

 

PERHESOSIAALITYÖ

 

Sosiaalityöntekijä Riikka Sipilä (hyvinvointiryhmän jäsen)

p. 044 369 1179 riikka.sipila@lohja.fi

 

Työnkuvaan kuuluu: palvelutarpeen arviot, virka-ajan päivystys (noin kolmena päivänä kuussa), sosiaalihuollon asiakkuudet

 

Sosiaaliohjaaja Suzanne Di Rodi-Maukku (hyvinvointiryhmän jäsen)

Ojamon, Metsolan ja Ojaniitun koulut,

p. 044 369 1172 suzanne.dirodi-maukku@lohja.fi

 

Sosiaaliohjaaja Erika Vainio

Kartanonpuiston päiväkoti

Voudinpuiston päiväkoti

Harjun koulu

 

puh. 044 374 1157 erika.vainio@lohja.fi

 

 

Työnkuvaan kuuluu: palvelutarpeen arviot, virka-ajan päivystys (noin kolmena päivänä kuussa), sosiaalihuollon asiakkuudet

 

 

LOHJAN SEURAKUNTA

 

Nuorisotyönohjaaja Mirja Luodes (hyvinvointiryhmän jäsen)

  1. 050 526 4659 mirja.luodes@evl.fi

 

Johtava varhaiskasvatuksen ohjaaja Riina Nissinen

päiväkerhot

p. 044 328 4307 riina.nissinen@evl.fi

 

Johtava nuorisotyönohjaaja ja koulutyö Eeva Liesilinna

  1. 050 336 5655 eeva.liesilinna@evl.fi

 

 

KOULUPOLIISIT

Jani Borenius

  1. 029 543 6383, p.050 373 6412 jani.borenius@poliisi.fi

 

Jaakko Peltonen

  1. 029 543 6329, p.040 766 0070 jaakko.peltonen@poliisi.fi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä