Lempoisten koulu

Mukavaa lukuvuotta Lempoisten oppilaille ja kotiväelle

Lukuvuosi on alkanut aurinkoisissa tunnelmissa. Toivotamme kakille oppilaillemme mukavaa lukuvuotta 2022-2023.
Alla tämän lukuvuoden aikataulut:

Lukuvuosi 2022 – 2023

Syyskauden alku keskiviikkona 10.8.2022
Syysloma 17. – 23.10.2022
Syyslukukausi päättyy torstaina 22.12.2022
Joululoma 23.12.2022 -8.1.2023

Kevätlukukauden alku maanantaina 9.1.2023
Talviloma 27.2. – 5.3.2023
Pääsiäisloma 6.4. – 10.4.2023 (kiirastorstai vapaa)
Helatorstai 18.5.2023
Kevätlukukauden päätöspäivä lauantai 3.6.2023

Tulevien esikoululaisten ja ekaluokkalaisten tutustumispäivä ke 11.5.2022 ja Lempoisten koulun kevätjuhla ke 1.6.2022

Lukuvuoden 2022-23 esikoululaisten ja ekaluokkalaisten tutustumispäivä on Lempäälässä ke 11.5. klo 9-11.

Lempoisissa esikoululaiset kokoontuvat koulurakennuksen oikeaan päätyyn alapihalle josta heidät kutsutaan nimellä. Ekaluokkalaiset kokoontuvat yläpihalle pääoven alueelle ja myös heidät kutsutaan nimellä.

Tutustumispäivänä oppilaat ovat ilman huoltajia sisätiloissa vielä tänä keväänä.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kevätjuhlaa vietämme keskiviikkona 1.6. seuraavilla luokkajaoilla:

JUHLA 1. KLO 17.30

0A, 0B, 1A, 1D, 1P, ITU, 2A, 2B, 2D, 3A, 3P, 4A, 4B, 5B, 5D, 6C, PL1+1A, PL2, PL3 , PL4

 

JUHLA 2. KLO 18.45

0C, 0D, 1B, 1C, 2C, 2E, 3B, 3C, 4C, 4D, 4P, 5A, 5C, 6A, 6B, PL4, PL5

Kevätjuhlaan olemme saaneet luvan ottaa huoltajat mukaan, suosittelemme maskin käyttöä sisätiloissa. Tervetuloa!



terveisin
Lempoisten koulun hallinto

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 31

1 August 2022 Thursday
2 August 2022 Thursday
3 August 2022 Thursday
4 August 2022 Thursday
5 August 2022 Thursday
6 August 2022 Thursday
7 August 2022 Thursday

Viikko 32

8 August 2022 Thursday
9 August 2022 Thursday
10 August 2022 Thursday
11 August 2022 Thursday
12 August 2022 Thursday
13 August 2022 Thursday
14 August 2022 Thursday

Viikko 33

15 August 2022 Thursday
16 August 2022 Thursday
17 August 2022 Thursday
18 August 2022 Thursday
19 August 2022 Thursday
20 August 2022 Thursday
21 August 2022 Thursday

Viikko 34

22 August 2022 Thursday
23 August 2022 Thursday
24 August 2022 Thursday
25 August 2022 Thursday
26 August 2022 Thursday
27 August 2022 Thursday
28 August 2022 Thursday

Viikko 35

29 August 2022 Thursday
30 August 2022 Thursday
31 August 2022 Thursday
1 September 2022 Thursday
2 September 2022 Thursday
3 September 2022 Thursday
4 September 2022 Thursday
Ilmoittautuminen

Lukuvuosi 2021-22 alkaa

Lukuvuosi 2021-22 käynnistyy tiistaina 10.8. klo 9.

Esikoululaiset sekä 1-2.luokkalaiset kokoontuvat A-oven lähistölle, jonne on kulku koulukiinteistön oikeasta päädystä alapihan suuntaan.

3-6.luokkalaiset aloittavat isolta pihalta ja tulevat sisälle D-ovesta, joka on koulun pääovi tai E-ovesta jos opettaja on niin ohjeistanut.

Muistutamme huoltajia varmistamaan oppilaiden erityisruokavaliotarpeet allaolevan linkin kautta Lempäälän Ruokapalvelulle vuosittain.
https://www.lempaala.fi/lempaala-tietoa/organisaatio/ruokapalvelu/lasten-ja-nuorten-erityisruokavaliot/

Koulukuljetusasioista löytyy tietoa osoittesta https://www.lempaala.fi/kasvatus-ja-opetus/esi-ja-perusopetus/koulukuljetus/

THL:n suosituksen mukaisesti kuudesluokkalaisten tulee käyttää maskia. Opettaja jakaa maskit koululla.

Terveisin, 
Lempoisten koulun väki

Uusien esikoululaisten tutustumispäivä

Hei tulevan esikoululaisen huoltajat!

Ensi lukuvuoden esikoululaisten tutustumispäiväksi on Lempäälässä sovittu perjantai 28.5. klo 9 alkaen. Aikaisemmin suunnitelmissa ollut tutustumisajankohta 12.5. peruuntui, koska koronarajoitusten vuoksi emme olisi voineet kutsua lapsia kouluun paikan päälle tutustumaan. Toiveenamme on, että koronatilanne olisi toukokuun loppuun mennessä jo helpottanut sen verran, että voimme kutsua ainakin oppilaat tuolloin kouluun tutustumaan tuleviin opettajiinsa, koulunkäynninohjaajiin ja koulun tiloihin. Jos emme koronarajoitusten vuoksi pysty tuolloin kutsumaan teitä huoltajia lastenne mukaan koulun sisätiloihin, välitämme teille infoa tulevasta eskarivuodesta muulla tavoin.

Syyslukukaudella esikoulun alkaessa järjestetään ja koronatilanteen salliessa koululla vanhempainilta, jolloin viimeistään pääsette tapaamaan lapsenne esiopettajan, ohjaajan ja koulun muuta henkilökuntaa sekä kuulemaan tarkemmin koulustamme ja koulumme käytänteistä.

Tiedon lapsenne omasta esiopetusryhmästä ja esiopettajasta lähetämme teille tiedoksi sähköpostilla 20.5.2021 mennessä.

Mukavan kevään ja kesän toivotuksin,

Lempoisten koulun hallinnon väki

Sijaispankkiin?

Mikäli olet käytettävissä lyhytaikaiseksi sijaiseksi kouluumme lukuvuonna 2021-22, laita yhteystietosi sähköpostilla molemmille rehtoreille ja pieni esittely itsestäsi sekä tieto, mitkä sijaisuudet sinua kiinnostavat (koulunkäynninohjaaja ml. apip-toiminta, esiopetus, perusopetus 1-6).

Wilmaan kirjautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä