Korvenkylän koulu

Korvenkylän koulu

Toimimme väistön aikana kahdessa eri toimipisteessä:

- Harmaakalliontie 2, 55300 Rauha (keittiö, koulusihteeri, rehtori, luokat 1, 2 ja 3, poikkeusaikana lähiopetus)
- Asematie 20, 55300 Rauha (luokat 4A, 4B, 5 ja 6)
- Henkilökunnan sosiaaliset tilat sijaitsevat Korvenkylän palvelupisteessä (Asematie 20, 55300 Rauha)

Rehtori Ilona Wilska: 040 565 3661
Vararehtori Tiina Musto: 040 141 8225
Varavararehtori Olavi Holopainen: 040 565 3662
Varavararehtori Virpi Pentikäinen
Opettajanhuone: Henkilökunnan puhelinnumerot ovat kohdassa "koko henkilökunta yhteystietoineen"
Koulusihteeri Aija Tikka: 040 130 9101

sähköposti: etunimi.sukunimi@edu.lappeenranta.fi

Kaikilla henkilökunnan jäsenillä on työpuhelin. Numerot löytyvät kohdasta "koko Korvenkylän koulun henkilökunta yhteystietoineen."

Korvenkylän koulupäivän rakenne

KORVENKYLÄN KOULUN KOULUPÄIVÄN RAKENNE:

 1. oppitunti 8.30-9.15
 
välitunti 9.15-9.30

 2.+ 3. pitkä oppitunti 9.30-10.15 ja 10.15-11.15 (ruokailu sisältyy)

pitkä välitunti 11.15-11.45

 4. oppitunti 11.45-12.30

välitunti 12.30-12.45

 5.+ 6. pitkä oppitunti 12.45-13.30 ja 13.30-14.15

 

Kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko13

29 March 2021 Thursday
30 March 2021 Thursday
31 March 2021 Thursday
1 April 2021 Thursday
2 April 2021 Thursday
3 April 2021 Thursday
4 April 2021 Thursday

Viikko14

5 April 2021 Thursday
6 April 2021 Thursday
7 April 2021 Thursday
8 April 2021 Thursday
9 April 2021 Thursday
10 April 2021 Thursday
11 April 2021 Thursday

Viikko15

12 April 2021 Thursday
13 April 2021 Thursday
14 April 2021 Thursday
15 April 2021 Thursday
16 April 2021 Thursday
17 April 2021 Thursday
18 April 2021 Thursday

Viikko16

19 April 2021 Thursday
20 April 2021 Thursday
21 April 2021 Thursday
22 April 2021 Thursday
23 April 2021 Thursday
24 April 2021 Thursday
25 April 2021 Thursday

Viikko17

26 April 2021 Thursday
27 April 2021 Thursday
28 April 2021 Thursday
29 April 2021 Thursday
30 April 2021 Thursday
1 May 2021 Thursday
2 May 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

MOVE!-mittaukset

Uuden opetussuunnitelman myötä otetaan käyttöön MOVE!-mittaukset
5. ja 8. luokkien oppilaille. Korvenkylän koulun viidesluokkalaisilla oli jo Move-mittaukset syyskuussa 2018.
Tutustukaa aiheeseen vierailemalla sivustolla MOVE.

Me painotamme

KORVENKYLÄN KOULUN TOIMINNAN PAINOPISTEITÄ LV. 2018-2019

Oppilaiden laaja-alaisen osaamisen vahvistamisen painopisteet lukuvuonna 2018-2019:

1. Osallistuminen ja vaikuttaminen. (Lappeenrannan koulutoimen yhteiseksi valittu painotus)

2. Monilukutaito (Korvenkylän koulun toinen laaja-alaisen osaamisen painotettava osa-alue.)


Korvenkylän koulun muut lukuvuodelle 2018-2019 valitut painopistealueet:

Prokoulu

  • harjoittelemme vuorovaikutustaitoja

Kehittämiskouluverkosto (Majakka)

  • panostamme oppilaiden ja henkilöstön hyvinvointiin

Liikkuva koulu

  • kannustamme kaikkia liikkumaan

Lukeva koulu

  • Luemme säännöllisesti ja monipuolisesti


Esi- ja alkuopetuksen yhteistyö



Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä