Melalahden koulu

Taikuri Alfrendo

Taikuri Alfrendon toisenlainen vanhempainilta oli maanantaina 16.9. Riistavedellä. Siellä pohdittiin, miten tuoda liikuntaa lisää arkeen. Mietittiin tuunattuja ja mieleisiä varusteita - kuten vilkkuva kypärä, tai itsetehdyt heijastinviirit. Taikurihan oli tuunannut jonglöörivälineensäkin hienosti! Lisäksi keskusteltiin positiivisuuden voimasta. Kuinka myös liikenteessä voi pyöräilijä kiittää hyvästä ohituksesta autoilijaa. Näin saa autoilijaltakin kiitoksen. Lopuksi mietittiin, mitä me vanhemmat voisimme tehdä liikkuaksemme itse enemmän ja jotta liikuttaisimme lapsia enemmän. Tässä muutama esille noussut vinkki:

 Arkiliikuntaa enemmän! - Vinkit vanhemmille

- Eläydy lasten leikkeihin ja leiki mukana. Elämä noita-akkana tai supersankarina voi olla hyvinkin vahvistava kokemus! 

- Voita väsymys ulkoilulla ja arjen askareilla Arkiliikunta vie kauas sohvalta. 

- Myy auto (jos asut kaupungissa) 

- Kun puitteet on kunnossa, on liikkuminen mukavaa! Hanki lapselle ja itsellesi hyvä polkupyörä varusteineen ja hyvät jokakelin vaatteet. 

- Kirjoita sukulaiselle kirje ja vie se kävellen tai pyörällä mahdollisimman kaukana sijaitsevaan postilaatikkoon. Aina ei tarvitse päästä helpoimmalla.

Melalahden koulu


Melalahden koulu on alakoulu, jossa lukuvuonna 2019-2020 opiskelee noin 120 oppilasta. Koulun toiminta on siirtynyt väistötiloihin Riistaveden yläkoululle. Koulu on osa Riistaveden alueen yhtenäiskoulua, jossa on oppilaita yhteensä yli 260 ja henkilökuntaan kuuluvia on noin 30. Alkuopetus tekee tiivistä yhteistyötä Melalahden päiväkodin tiloissa olevan esiopetuksen kanssa.

Koulumme on Liikkuva koulu!


kuva_liikkuva_koulu.jpg
Koulumme on ollut innokkaasti mukana Liikkuva-koulu hankkeessa.

Arjessa meitä ohjaavat seuraavat käyttäytymisodotukset:

1. Kunnioitan toisia.
2. Toimin myönteisesti.
3. Tuen työrauhaa.


TUNTIRAKENNE LUKUVUONNA 2018-2019

1. tunti 8.00 - 8.45
2. tunti 9.00 - 9.45
3. tunti 10.00 - 10.45 (1.-3.-luokkien ruokailu sisältyy tähän)
4. tunti 10.50 - 11.45 (4.-6.-luokat, ruokailu sisältyy tähän) / 11.00 - 11.45 (1.-3.-luokat)
5. tunti 12.15 - 12.55
6. tunti 13.15 - 14.00
7. tunti 14.00 - 14.45

RUOKAILUVUOROT

10.20 1.lk

10.30 2.lk

10.40 3.lk

10.50 4. lk

11.00 5.lk

11.10 6.lk

Koulun tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko44

28 October 2019 Thursday
29 October 2019 Thursday
30 October 2019 Thursday
31 October 2019 Thursday
1 November 2019 Thursday
2 November 2019 Thursday
3 November 2019 Thursday

Viikko45

4 November 2019 Thursday
5 November 2019 Thursday
6 November 2019 Thursday
8 November 2019 Thursday
9 November 2019 Thursday
10 November 2019 Thursday

Viikko46

11 November 2019 Thursday
12 November 2019 Thursday
13 November 2019 Thursday
14 November 2019 Thursday
15 November 2019 Thursday
16 November 2019 Thursday
17 November 2019 Thursday

Viikko47

18 November 2019 Thursday
19 November 2019 Thursday
20 November 2019 Thursday
21 November 2019 Thursday
22 November 2019 Thursday
23 November 2019 Thursday
24 November 2019 Thursday

Viikko48

25 November 2019 Thursday
26 November 2019 Thursday
27 November 2019 Thursday
28 November 2019 Thursday
29 November 2019 Thursday
30 November 2019 Thursday
1 December 2019 Thursday
Ilmoittautuminen