3. -4. lk Saana Kaskimaa

Koulutehtävät ajalle 16.3.-13.5.2020

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko27

29 June 2020 Thursday
30 June 2020 Thursday
1 July 2020 Thursday
2 July 2020 Thursday
3 July 2020 Thursday
4 July 2020 Thursday
5 July 2020 Thursday

Viikko28

6 July 2020 Thursday
7 July 2020 Thursday
8 July 2020 Thursday
9 July 2020 Thursday
10 July 2020 Thursday
11 July 2020 Thursday
12 July 2020 Thursday

Viikko29

13 July 2020 Thursday
14 July 2020 Thursday
15 July 2020 Thursday
16 July 2020 Thursday
17 July 2020 Thursday
18 July 2020 Thursday
19 July 2020 Thursday

Viikko30

20 July 2020 Thursday
21 July 2020 Thursday
22 July 2020 Thursday
23 July 2020 Thursday
24 July 2020 Thursday
25 July 2020 Thursday
26 July 2020 Thursday

Viikko31

27 July 2020 Thursday
28 July 2020 Thursday
29 July 2020 Thursday
30 July 2020 Thursday
31 July 2020 Thursday
1 August 2020 Thursday
2 August 2020 Thursday
Ilmoittautuminen

Kysely vanhemmille

Olemme opiskelleet kotona 18.3.2020 lähtien ja palaamme kouluun taas 14.5.2020.

Oppilaat ovat jo vastanneet omaan kyselyynsä omasta näkökulmastaan. Tässä on teille vanhemmille muutamia kysymyksiä etäopetukseen liittyen. Vastaukset ovat anonyymejä eli vastauksista ei näe mikä on kenenkin, kun et ole kirjautuneena sisään esim. lapsen tunnuksilla. Vastaaja voi halutessaan kirjoittaa nimensä ensimmäiseen kenttään. Muista painaa lopuksi Tallenna!

Vastaaja / vastaajat

Mikä oli teidän perheessänne haastavinta etäkouluun siirtymisessä?


Mitkä käyttämistämme ohjelmista ja laitteista ovat mielestänne toimivia kotiopiskelussa?


Minkä ohjelmien ja laitteiden kanssa on ollut vaikeuksia?


Mitkä oppiaineet tai erilliset tehtävät ovat sujuneet hyvin kotona opiskellen?


Missä oppiaineissa tai tehtävissä on ollut ongelmia?


Onko opettajien antamia tehtäviä ollut mielestänne liikaa, sopivasti vai liian vähän?


Onko lapsenne saanut opettajilta tarpeeksi tukea oppimiseensa?


Onko teidän pitänyt ohjata lasta koulutehtävissä liikaa, sopivasti vai eikö ole tarvinnut ohjata ollenkaan?


Kuinka hyvin kodin ja koulun yhteistyö on mielestänne sujunut etäopetuksen aikana?


Missä asioissa lapsenne tarvitsee mielestänne erityisesti tukea tai kertausta koulutyön taas jatkuessa?


Muut terveiset:


Suuret kiitokset vastauksistanne ja voimia loppurutistukseen!
Roskapostituksen esto
Valitse mikä tahansa numero, joka on suurempi kuin 2.

Lukujärjestys 3.-4. -luokka 2019-2020

  MAANANTAI TIISTAI KESKIVIIKKO TORSTAI PERJANTAI
8.30–9.15 AI LI -- --  / YH 4-5 --
9.15–10.00 YM KU 1-3 / KU 4-6 AI UE MA
10.30–11.10 MA YM LI MA AI
11.45–12.30 EN MA UE AI EN 3 / AI 4
12.45–13.30 LI KS AI 3 / EN 4 MU 3-5  
13.45–14.30   KS EN 3 / VAL 4    

Haaste perheille!

Pelasta pörriäinen -kampanja innostaa kaikki mukaan tekemään tekoja pölyttäjien elinolosuhteiden turvaamiseksi. Pienilläkin teoilla on suuri merkitys, varsinkin, jos riittävän moni ottaa haasteen vastaan! Valitkaa perheellenne sopiva teko tai toteuttakaa yhdessä ne kaikki! Kampanja huipentuu Suomen luonnon päivänä lauantaina 29.8.2020. Voitte kertoa kommenteissa, kuinka olette vastanneet haasteeseen.

Kampanjan sivuston löydätte täältä: https://yle.fi/aihe/artikkeli/2020/04/01/viisi-tapaa-pelastaa-porriainen-valitse-omasi-ja-merkkaa-tekosi

1. Istuttakaa parvekkeelle tai pihalle hyönteisystävällisiä kasveja ja kukkia
Pölyttäjähyönteiset kaipaavat ravinnokseen siitepölyä ja mettä koko kasvukauden ajan keväästä pitkälle syksyyn. Erityisen nälkäisiä ne ovat heti keväällä. Täsmävinkit löydät sivustolta!

2. Jättäkää nurmikkoa leikkaamatta
Koko pihaa ei tarvitse jättää kesannolle, noin neliömetri riittää. Pienistäkin niityistä on pölyttäjille iso ilo, varsinkin, kun riittävän moni antaa nurmen kasvaa ja jättää edes osan voikukista nyppimättä.

3. Rakentakaa hyönteishotelli
Suomessa on 160 ahkeraa pölyttäjälajia, jotka pesivät luonnonkorsissa tai puunkoloissa. Maankäytön muuttuessa moni niistä on jäänyt kodittomiksi. Ohjeet hotellinpitäjäksi haaveileville sivustolta!

4. Lopettakaa myrkyllisten aineiden käyttö puutarhassa ja keittiössä
Tuholaistorjuntaan käytetyt myrkyt haittaavat myös muita luonnon otuksia pölyttäjähyönteisistä lintuihin. Myös moni keittiökaapista löytyvä aine voi olla pihalla käytettynä myrkyllinen. Sisälle tarkoitetut aineet kannattaa käyttää sisällä. Maataloudessa käytettävien myrkkyjen määrää voi itsekin vähentää suosimalla kasviksia ostaessaan luomua!

5. Jotain muuta
Jos kaikki yllä ehdotetut teot on jo tehty tai ne eivät onnistu, keksi oma! Kasvata vaikka viherkatto mökkiin tai rakenna lahopuuaita. Ideoita sivustolta!