Kymenlaakson vapaan sivistystyön opettajuuden kehittämishanke

Tervetuloa hankkeen sivuille!

Kymenlaakson vapaan sivistystyön opettajuuden kehittämishanke on vuosina 2021-2022 toteutettava henkilöstönkehittämishanke, jota rahoittaa Opetushallitus. Mukana hankkeessa ovat Haminan kansalaisopisto, Kouvolan kansalaisopisto, Kotkan kansalaisopisto ja Kymenlaakson Opisto. Opettajia hankkeeseen osallistuu noin 400.

Hankkeessa on kolme koulutuskokonaisuutta

  • Etäopetuksen pedagogiikan syventäminen
  • Osaamisperusteisuus ja arviointi
  • Erilaiset oppijat vapaassa sivistystyössä
Koulutukset suunnitellaan opettajille lähetetyn osaamiskartoituksen tulosten pohjalta. Kartoituksen tulokset ja hankkeen etenemistä esiteltiin 5.11.2021 verkkotapahtumana järjestetyssä hankkeen kick-off-tilaisuudessa.

Lisää tietoa kustakin osiosta ja siihen liittyvistä koulutuksista sekä koulutuskokeiluista saat klikkaamalla itsesi vasemmanpuoleisesta palkista aihetta käsittelevälle sivulle. Voit myös kysyä hankkeesta hankesuunnittelussa mukana olevilta oman oppilaitoksesi yhteyshenkilöiltä.

Hankehallinto

Hanke- ja koulutussuunnittelu tehdään työnyrkeissä. Työnyrkkeihin kuuluvat henkilöt ja heidän yhteystietonsa ovat:

Tuija Teräslahti, suunnittelijaopettaja (tuija.teraslahti@hamina.fi)
Mari Laakso-Suutari, kieltenopettaja (mari.laakso-suutari@kotka.fi)
Mika Kempas, rehtori (mika.kempas@kotka.fi)
Minna Lakaniemi, musiikinopettaja (minna.lakaniemi@kyme.fi)
Olli Laurila, rehtori (olli.laurila@kyme.fi)
Ritva Ahtonen-Hellsten, terveyskasvatuksenopettaja (ritva.ahtonen-hellsten@edukouvola.fi)
Ronja Tamminen, kieltenopettaja (ronja.tamminen@edukouvola.fi)
Kimmo Yli-Savola, tieto- ja viestintätekniikan opettaja (kimmo.yli-savola@edukouvola.fi)
Ulla Tommiska, koulutuspäällikkö (ulla.tommiska@kouvola.fi)

Hankkeen ohjausryhmän muodostavat rehtori Mika Kempas Kotkan opistolta, rehtori Olli Laurila Kymenlaakson Opistolta, suunnittelijaopettaja Tuija Teräslahti Haminan kansalaisopistolta sekä rehtori Tiina Kirvesniemi ja koulutuspäällikkö Ulla Tommiska Kouvolan kansalaisopistolta.

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä