VESIKIRPUT

Retkikartta

Pyrimme käymään viikottain retkillä. Lisäsimme lasten osallisuutta laatimalla retkikartan. Lapset voivat kartan avulla esittää toiveitaan retkikohteesta: ranta, metsä, Sapokka, leikkipuisto, Redutti...

Muuttolinnut

Silkkipaperimaalausta. Lapset sai valita sinitaivaan tai auringonlaskun värit. Revityt silkkipaperinpalat leviteltiin paperille ja kasteltiin, jolloin niistä irtosi paperille väriä. Lopuksi paineltiin lintuja lentelemään.

Ihme ja kumma

Auringossa aina varjo seuraa kulkijaa. Kun päivä painuu pilveen, niin varjo katoaa.
Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa, se hämmästyttää, kummastuttaa pientä kulkijaa.
Siilillä on piikit, linnulla on höyhenet, pupulla ja oravalla turkit pehmoiset.
Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa, se hämmästyttää, kummastuttaa pientä kulkijaa.
Muurahaiset aina rakentaa ja rakentaa, vaan eivätkö ne koskaan valmihiksi saa?
Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa, se hämmästyttää, kummastuttaa pientä kulkijaa.
Matkamies käy rantaan lammen vettä juodakseen, niin peilikuva katsoo alta tyynen veen.
Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa, se hämmästyttää, kummastuttaa pientä kulkijaa.
Mitenkähän lumpeet kelluu veden pinnalla, ja yhtä kevyt korento on niiden rinnalla?
Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa, se hämmästyttää, kummastuttaa pientä kulkijaa.
Kalat asuu vedessä ja kuu ja tähdet taivaalla, mut lapset voivat purjehtia unilaivalla.
Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa, se hämmästyttää, kummastuttaa pientä kulkijaa.

Aurinkoaskarteluja

Aurinko aurinko lettuja paistaa
Hauska on auringon lettuja maistaa
Kiipeän puuhun, pistelee suuhun
Loput voin heittää ukolle kuuhun
Sitten käynkin nukkumaan
Pikkuinen massuni pullollaan

Joulukalenteri

Joulun odotukseen ja jännitykseen kuuluu ehdottomasti myös joulukalenteri, kuinkas muuten 😊 Tänä vuonna meidän joulukalenterin luukkuihin yllätyksiä on piilotellut puhuva poro Pentti. Yhdessä tonttujen kanssa Pentti myös tekee hassuja asioita ja he saattavat vaikkapa laittaa tavaroita vääriin paikkoihin. Kylläpä meillä joka päivä hiukan ihmeteltävää riittää, mitä Pentti ja tontut ovatkaan taas keksineet.

Kasvis- ja juuresviikko



Syyskuussa saimme päiväkotiin kasvisten ja juuresten maistelupaketit. Niiden innoittamina askarreltiin iloisia juureksia.

Syksyn touhuja



Olemme käyneet retkillä lähimetsissä ja rannalla. Keräsimme erilaisia aarteita kennoon.

Vesikirput syksy 2019


Vesikirppujen ryhmässä touhuilee alle 3-vuotiaita lapsia.
Tervetuloa seurailemaan toimintaamme tänne sivulle.

KALENTERI

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 22

30 May 2022 Thursday
31 May 2022 Thursday
1 June 2022 Thursday
2 June 2022 Thursday
3 June 2022 Thursday
4 June 2022 Thursday
5 June 2022 Thursday

Viikko 23

6 June 2022 Thursday
7 June 2022 Thursday
8 June 2022 Thursday
9 June 2022 Thursday
10 June 2022 Thursday
11 June 2022 Thursday
12 June 2022 Thursday

Viikko 24

13 June 2022 Thursday
14 June 2022 Thursday
15 June 2022 Thursday
16 June 2022 Thursday
17 June 2022 Thursday
18 June 2022 Thursday
19 June 2022 Thursday

Viikko 25

20 June 2022 Thursday
21 June 2022 Thursday
22 June 2022 Thursday
23 June 2022 Thursday
24 June 2022 Thursday
25 June 2022 Thursday
26 June 2022 Thursday

Viikko 26

27 June 2022 Thursday
28 June 2022 Thursday
29 June 2022 Thursday
30 June 2022 Thursday
1 July 2022 Thursday
2 July 2022 Thursday
3 July 2022 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä