SIMPUKAT

Suomen lasten metsäretkipäivä 15.5.2022

Perjantaina retkeilimme päiväkodin lähimetsään. Retkelle mukaan pakattiin eväspiparit sekä männyn siemeniä istutettavaksi.. 🌱


Tällaisia pahvisia siemenkiekkoja istuteltiin.
Ensin kaivettii hieman maata.. sitten laitettiin koko kiekko maahan.. ja lopuksi peiteltiin vielä vähän mullalla. Nyt odotelellaan uusien puiden kasvua🌱☀️

Näimmepä myös pienen etanankin 🐌

🐰🐰🐰

Simpukoissa kokeiltiin suolamaalausta.

Ensin maalaattiin vesivärillä..
Sitten ripoteltiin suolaa päälle ja anettiin kuivua..
Osaan maalauksista pääsi vielä pupuja mukaan🐰

Liu Lau Laskiaista! ❄️☀️

Laskiaistiistaita vietettiin ihanassa aurinkoisessa säässä ulkoillen ja nakkeja syöden! 

Näimmepä myös pihalla Nalle Puhin! 

Aamulla paisteltiin ja täyteltiin laskiaispullia ja herkuteltiin lounaalla hernekeiton jälkeen! 

Nappeja ja tikkuja!

Simpukoiden uutta suosikkipuuhaa ovat olleet nämä hienomotoriikka purkit!

 

 

Pikkuiset tontut hyppeli näin..

Joulua odotellaan Simpukoiden ryhmässä jo kovasti! 
Tonttuja ja porojakin on jo nähty liikkeellä..



Hyvää Joulua toivottelee Simpukoiden pienet ja isot tontut! 🎄

Huhuu!

Tässä on pöllö, pöllö Huu

“Minä olen viisain, ei kukaan muu.”

Tässä on pöllö, tässä pöllön puu

Oksalla se istuu ja huutaa: “Huu!”

 



Leipomista

Isommat pikkuleipurit tekivät tänään omenapiirakkaa.😊🍎

Simpukat

Simpukat ovat toinen pienten ryhmä jossa touhuaa 1-3vuotiaat lapset.Täältä pääset hieman katsomaan ja kuulemaan mitä meille kuuluu...

Simpukoiden Kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 22

30 May 2022 Thursday
31 May 2022 Thursday
1 June 2022 Thursday
2 June 2022 Thursday
3 June 2022 Thursday
4 June 2022 Thursday
5 June 2022 Thursday

Viikko 23

6 June 2022 Thursday
7 June 2022 Thursday
8 June 2022 Thursday
9 June 2022 Thursday
10 June 2022 Thursday
11 June 2022 Thursday
12 June 2022 Thursday

Viikko 24

13 June 2022 Thursday
14 June 2022 Thursday
15 June 2022 Thursday
16 June 2022 Thursday
17 June 2022 Thursday
18 June 2022 Thursday
19 June 2022 Thursday

Viikko 25

20 June 2022 Thursday
21 June 2022 Thursday
22 June 2022 Thursday
23 June 2022 Thursday
24 June 2022 Thursday
25 June 2022 Thursday
26 June 2022 Thursday

Viikko 26

27 June 2022 Thursday
28 June 2022 Thursday
29 June 2022 Thursday
30 June 2022 Thursday
1 July 2022 Thursday
2 July 2022 Thursday
3 July 2022 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä