Toimintakalenteri 2017 - 2018

Kontiolahden koulun toimintakalenteri 2017 - 2018

LUKUVUODEN TAPAHTUMAT

 - Boldilla kirjoitetut viimeksi muuttuneita tietoja

 

Tammikuu:

  • To 11.1. klo 14.15 - 15.00 Luokanvalvojan tunti kaikille luokille.
  • Presidentin vaalien varjovaalit (9lk) tammikuu 2018
  • 22.1. klo 8.50 seurakunnan päivänavaus 7-luokkalaisille
  • 23.1. Koululiikuntaliiton lentopalloturnaus Somerolla (yläkoulun tytöt)
  • Ti 23.1. 7-luokkien vanhempainilta ja valinnaisaineiden esittely
  • 24.-25.1. päihdevalistus 9-luokkalaisille
  • 22.1. - 6.2. 7-luokkien TET:it

 

Helmikuu:

  • Ke 6.2. klo 8.50 seurakunnan päivänavaus 8-luokkalaisille
  • To 8.2. vanhempainkahvila. Aiheena pelit ja pelaaminen.
  • Ti 13.2. klo 8.50 seurakunnan päivänavaus 9-luokkalaisille
  • Ke 21.2. NOUHÄTÄ (Pelastuslaitos) oppitunti 8-luokille
  • Ke 21.2. klo 18. tulevien 7-luokkalaisten vanhempainilta
  • Ti 27.2. klo 10.30 Joensuun Kaupunginteatterin Kulttuurinvirtaa-esitys 8-luokille
  • Viikolla 9 järjestetään 9-luokkalaisille yrittäjyys/yrittelijäisyysviikko ja 28.2 on yrityspäivä koululla.
  • 7URK-kurssilla pilkkireissun helmi-maaliskuussa
  • 9BD helmikuu 2018 Multico-vierailu Jns/Kontiolahti
  • viikoilla 9, 11 ja 12 8-luokkien TET-jakso
  • Jopo-luokan koulutuskokeilujakso (13.2.-1.3.2018) 

 

Maaliskuu:

  • Ke 14.3. Liikuntapäivä
  • To 15.3. Päideoppitunti 8-luokkalaisille
  • Ke 27.3. klo 8.50 seurakunnan päivänavaus 9-luokkalaisille
  • Ti 28.3. klo 8.50 seurakunnan päivänavaus 8-luokkalaisille
  • To 29.3.2016 klo 14.15-14.50 7-luokkien pääsiäiskirkko Kontiolahden kirkossa:
  • maaliskuu 2018 kaikkien kasien yhteiset historian kokeet (8lk)
  • maaliskuu - huhtikuu 2018 taloustietokilpailuun osallistuminen (9lk)
  • Pienluokkien Metsäkartanon leiri maalis-toukokuu 2018

 

Huhtikuu:

  • 4.4. Ortodoksioppilaiden pääsiäiskirkko
  • taloustaidon yritysvierailut
  • Ke 11.4. Englannin kielen valtakunnallinen koe 9-luokklaisille
  • Ke 25.4. Valtakunnallinen matematiikan koe 9-luokkalaisille
  • huhtikuu - toukokuu 2018 vierailu poliisi- ja oikeustalolla (9lk)
  • Saksaprojektin matka Osnabrückiin viikoilla 11.-18.4.
  • Pisa-testit tod. näk. viikolla 17.
  • Hullu päivä, koko koulun yhteinen vappujuhla koululla
  • Jopo-luokan kolmas TPO-jakso (3.4.-19.4.2018)

 

Toukokuu:

  • Scifest huhti/toukokuu 17.-19.5.
  • Pe 11.5. Taksvärkki (päivätyökeräys)
  • Ke 16.5. klo 8.50 seurakunnan päivänavaus 7-luokkalaisille
  • Ti 22.5. klo 8.50 seurakunnan päivänavaus 8-luokkalaisille
  • Ke 23.5. klo 8.50 seurakunnan päivänavaus 9-luokkalaisille
  • 14-18.5. Mok 8 ympäristöviikko 8 luokkalaisille
  • Oppilaskunnan hallituksen retki (17.-18.5.)
  • Toukokuussa 9F ja 9H opintoretkellä Helsingissä
  • Kanoottivaellus Jongunjoella 7-luokkalaisille
  • Ti 29.5. 9-luokkien Gaala
  • Ysien vallus ke 30.5. - to 31.5.

Lukuvuoden päätös la 2.6.2018
...................................................

Syyskuu:

  • Ti 5.9. Klo 18.00 7-luokkien vanhempainilta
  • To 14.9. Urheilukalastusryhmän Ruunaan retki
  • Oppilaskunnan hallituksen ja tukioppilaiden koulutusleiri Hirvirannassa
  • Seurakunnan aamunavaukset syyskuussa:
  • 8lk To 7.9. klo 8.55-9.10 Aihe: Lähimmäinen
  • 9. lk Pe 8.9. klo 8.55-9.10 Aihe: Lähimmäinen
  • 7lk To 14.9. klo 8.55-9.10 Aihe: Lähimmäinen

  • 15.9.2017 Pienluokkien Metsäkartanon Nuottaleiri
  • 17.-21.9. Oppilasryhmä opettajineen vierailulla Petroskoissa ystävyyskoululla
  • 20.9.-27.9. Ryhmä saksalaisia oppilaita ja opettajia Osnabrückistä vierailulla koulullamme
  • 29.9. klo 11:00 Sankarihaudoilla juhlallisuudet Suomi100-vuoteen liittyen: veteraani- ja maanpuolustusjärjestöt, alakoulu, yläkoulu ja lukio. Yläkoululta mukana yksi luokka.

 

Lokakuu:

  • MAOL:n järjestämä matematiikkakilpailu loka/marraskuu (pidettävä välillä 23.10-3.11.)
  • Taloustaidon yritysvierailut
  • 9A lokakuu 2017 Multico-vierailu Jns/Kontiolahti
  • 10. Taidetestaajat opintomatka Helsinkiin luokat 8C, 8E ja 8M
  • ti 31.10. Taitaja9 -karsintakilpailu liikuntahallilla

 

Marraskuu:

  • 11. Taidetestaajat opintomatka Helsinkiin luokat 8H, 8K ja 8F
  • 11. Taidetestaajat opintomatka Helsinkiin luokat 8A ja 8B
  • 11. Taidetestaajat opintomatka Helsinkiin luokat 8D, 8G, 8L, 8i

 

  • Taitaja9 , paikalliskilpailu järjestetään ke 15.11. ja aluekilpailu to 16.11. Joensuussa
  • Pe 24.11. klo 8.55-9.10 luokkien seurakunnan aamunavaus Aihe: Suomi 100 –vuotta (Finlandia-hymni) Pitäjät: Sasu Kallio ja Jussi-Pekka Heikkilä
  • Su 26.11 klo 18.00. Oppilaskonsertti Ohtossa. Esiintyjinä ovat 7-9 luokkien musiikin valinnaisryhmien oppilaat.
  • Ma 27.11. Klo 12.20-13.05 Musiikin valinnaisryhmien konsertti 7 luokkalaisille
  • Ke 29.11. klo 8.55-9.10 9. luokkien seurakunnan päivänavaus. Aihe: Suomi 100 –vuotta (Finlandia –hymni)

 

Joulukuu:

  • Seurakunnan päivänavaus, 8-luokat Pe 1.12. klo 8.55-9.10 Aihe: Suomi 100 –vuotta (Finlandia-hymni)
  • Ti 5.12. Klo 12.30 – 14.00 Itsenäisyysjuhla liikuntahallissa
  • Ke 13.12. klo 12.20 Lucia-esiintyminen 7-luokkalaisille auditoriossa
  • Ke 13.12.2017 klo 14.15-14.50 9-luokkien joulukirkko Kontiolahden kirkossa
  • To 14.12. klo 12.00 - 13.00 Poliisisoittokunnan konsertti 7-luokkalaislle Carelia-salissa (lähtö koululta klo 11.15)
  • 9bd joulukuu 2017 Multico-vierailu Jns/Kontiolahti
  • To 21.12. klo 9.00 joulujuhla liikuntahallissa, jonka jälkeen joulupuuro. Bussit lähtevät klo 10.45.

 


....................................................

TAIDETESTAAJAT - AIKATAULUT SYKSY 2017

8A 4.9. Taidemuseo Onni Jns klo 12.00

22.11. Tapiola Sinfonietta klo 14.00

8B 4.9. Taidemuseo Onni Jns klo 12.00

22.11. Tapiola Sinfonietta klo 14.00

8C 19.9. Taidemuseo Onni Jns klo 12.00

12.10. Sinebrychoffin museo Hki klo 13.00

8D 19.9. Taidemuseo Onni Jns klo 12.00

23.11. Tapiola Sinfonietta klo 14.00

8E 5.9. Taidemuseo Onni Jns klo 12.00

12.10. Ateneumin taidemuseo Hki klo 14.00

8F 5.9. Taidemuseo Onni Jns klo 12.00

9.11. Ateneumin taidemuseo Hki klo 12.00

8G 20.9. Taidemuseo Onni Jns klo 12.00

23.11. Tapiola Sinfonietta klo 14.00

8H 20.9. Taidemuseo Onni Jns klo 12.00

9.11. Ateneumin taidemuseo klo 12.00

8i 6.9. Taidemuseo Onni Jns klo 12.00

23.11. Tapiola Sinfonietta klo 14.00

8K 6.9. Taidemuseo Onni Jns klo 12.00

9.11. Ateneumin taidemuseo Hki klo 12.00

8L 21.9. Taidemuseo Onni Jns klo 12.00

23.11. Tapiola Sinfonietta klo 14.00

8M 21.9. Taidemuseo Onni Jns klo 12.00

12.10. Sinebrychoffin museo Hki klo 13.00

 

Helsingin reissuille junayhteydet ovat seuraavat:

Meno JNS 6:17 - HKI 10.40

Paluu HKI 18.29 - JNS 22.49