ICT-ohjaus

ICT-vertaistukihenkilöiden koulutuskalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko18

27 April 2020 Thursday
28 April 2020 Thursday
29 April 2020 Thursday
30 April 2020 Thursday
1 May 2020 Thursday
2 May 2020 Thursday
3 May 2020 Thursday

Viikko19

4 May 2020 Thursday
5 May 2020 Thursday
6 May 2020 Thursday
7 May 2020 Thursday
8 May 2020 Thursday
9 May 2020 Thursday
10 May 2020 Thursday

Viikko20

11 May 2020 Thursday
12 May 2020 Thursday
13 May 2020 Thursday
14 May 2020 Thursday
15 May 2020 Thursday
16 May 2020 Thursday
17 May 2020 Thursday

Viikko21

18 May 2020 Thursday
19 May 2020 Thursday
20 May 2020 Thursday
21 May 2020 Thursday
22 May 2020 Thursday
23 May 2020 Thursday
24 May 2020 Thursday

Viikko22

25 May 2020 Thursday
26 May 2020 Thursday
27 May 2020 Thursday
28 May 2020 Thursday
29 May 2020 Thursday
30 May 2020 Thursday
31 May 2020 Thursday
Ilmoittautuminen

Koulujen ICT-vertaistukihenkilöiden tehtävät

Koulukohtaisen tuen kohteena ovat:
  • Oppilaiden ja opettajien henkilökohtaisten laitteiden (koulun laitteet, omat laitteet) käyttöönotto.
  • Pilvipalveluiden (Peda.net, Office365) käyttöönotto
  • Kasvun kansion käyttöönotto.
  • Sähköisten sisältöjen ja oppimateriaalien jakaminen ja jakelu pilvipalvelujen avulla.
  • TVT-OPS:n toteuttaminen.
  • Hyvien pedagogisten käytänteiden kerääminen, kuvaaminen ja levittäminen.
  • Nykyisen laitekannan pedagoginen käyttö.
Lisäksi aluekohtaisilla tukihenkilöillä on seuraavat tehtävät koulukohtaisten tehtävien lisäksi:
  • ICT-toimintasuunnitelman kehittäminen
  • Koulujen ICT-ohjauksen koordinointi ryhmittäin–Sisältöryhmien vetovastu
  • Tukihenkilöt jaetaan ja kutsutaan sisältöryhmiin lähiaikoina
  • Oman sisältöryhmän koulutustehtävät koulurajojen yli

ICT-tuen ryhmäjako kouluittain

Tapani Aaltonen: Mankola, Keski-Palokka, Saarenmaa, Palokka, Jokela

Ilkka Kinnunen: Kuokkalan yht., Vaajakumpu, Vaajakoski, Janakka

Tero Kinnunen & Anu Järventausta: Keltinmäki, Kypärämäki, Kilpinen, Kukkula

Minna Suikkari: Halssila, Korpilahti, Tikkala, Jyskä+Tammirinne, Puistokadun päiväkotikoulu

Riina Sutinen: Tikkakoski yht., Luonetjärvi, Liinalampi, Nyrölä, Puuppola

Hannu Rainerma: Vesanka, Kuohu, Lehtisaari yht., Muuratsalo, Säynätsalo, Keljonkangas

Marja Miesperä: Huhtasuon yhtenäiskoulu: perusopetus ja vaativan erityisen tuen ryhmät, Pupuhuhta, Lohikoski

Lotta Huhta: Kuokkalan yht., Tikka, Nenäinniemi, Kortepohja

Jarkko Lampinen: Viitaniemi