Mieskonmäen koulu

Tervetuloa Mieskonmäen koulun kotisivuille

Vuonna 1902 rakennettu kyläkoulumme sijaitsee Joutsan kunnan Mieskonmäen kylässä.

Koulussamme opetetaan kevätlukukaudella 18 alakoulun 0.-6. -luokan oppilasta. Heidän kanssa työskentelevät kaksi luokanopettajaa, kaksi koulujemme yhteistä opettajaa, koulunkäyntiavustaja sekä yleistyöntekijä, joka vastaa keittiöstä, siivouksesta ja kiinteistönhoidosta.

Koulumuseon tavarat

Koululla on jonkin verran yksityisten omistamia museaalisia kouluun liittyviä tavaroita. Luettelo tavaroista ja niiden omistajista on edelleen kyläseuran pj. Minna Kahilammella. Omistajat voivat hakea esineistönsä koululta.

Vanhempainneuvoston kokous, Mieskonmäen koulun vanhempainilta

Aika ja paikka: omalla koululla ti 18.2.2020 klo 18.00

1§ Kokouksen avaus

2§ Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus

3§ Pöytäkirjan tarkastajien ja ääntenlaskijoiden valinta

4§ Esityslistan hyväksyminen

5§ Katsaus lukuvuoteen ja kevään tapahtumat

6§ Retkitili

7§ Leirikoulu, kevään opintoretki

8§ Muut asiat

9§ Kokouksen päättäminen

Koulun toiminta-ajat 2019-20

Koulu alkaa joka aamu klo 8.30 ja päättyy

- ma ja ke kaikilta klo 13.30
- ti 0.-2.lk klo 11.30, tosin siihen perään on 0.-2.lk avustaja Tiinan vetämä 0.-2.lk iltapäiväkerho eli silloinkin koulun loppuu 13.30
- to 0.-2.lk lopettavat klo 11.30 ja kyyti koululle tulee 11.40, joten kyytioppilaat osallistuvat osittain ko. päivänä myös "pitkälle välkälle". 3.-6.lk osalta koulupäivä päättyy 14.30
- pe koulu loppuu klo 12.30.

Koulukyytitietoa löytyy yleisinfosta.

Työ- ja loma-ajat

Lukuvuosi 2019 - 2020

Syyslukukausi torstai 8.8.2019 - perjantai 20.12.2019 (91 koulupäivää)
Lomat: 
- syysloma vko 42 ma 14.10. - su 20.10.2019 
- itsenäisyyspäivä pe 6.12.2019
- joululoma la 21.12.2019 - ma 6.1.2020

Kevätlukukausi tiistai 7.1.2020 - lauantai 30.5.2020 (96 koulupäivää)
Lomat: 
- talviloma vko 9 ma 24.2. - su 1.3.2020
- pääsiäisloma pe 10.4. - ma 13.4.2020
- vapunpäivä pe 1.5.2020
- helatorstai to 21.5.2020

Vanhempainneuvoston kokous, Mieskonmäen koulun vanhempainilta

Aika ja paikka: omalla koululla ma 23.9.2019 klo 19.00

1§ Kokouksen avaus

2§ Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus

3§ Pöytäkirjan tarkastajien ja ääntenlaskijoiden valinta

4§ Esityslistan hyväksyminen

5§ Oppilasjäsenten esittely

6§ Vanhempainneuvoston puheenjohtajan, varapj., sihteerin ja rahastonhoitajan valinta lv 19-20

7§ Katsaus lukuvuoteen ja lukuvuoden tapahtumat

8§ Työsuunnitelma ja koulun säännöt

9§ Retkitili ja varainkeruu

10§ Leirikoulu/opintoretki/-retket

11§ Wilman ja peda.netin käyttö

12§ Kunnan liikenneturvallisuussuunnitelma, erityiskohteena koulujen lähiympäristöjen liikenneturvallisuus Mikko Lautala / Ramboll

13§ Muut asiat

14§ Kokouksen päättäminen

Kyydit tiivistetysti

Aamukyydit
Juha Hauvala ja Unto Lehtonen.

Iltapäiväkyydit
Pääsääntöisesti Unto Lehtonen, mutta torstaisin ja perjantaisin on käytössä myös Juha Hauvalan auto. Torstaisin klo 14.30 Ranaatin- ja Nurmelantien th:n kyytiläiset kulkevat Unton kyydillä ja muut Jussin kyydillä. 

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko18

27 April 2020 Thursday
28 April 2020 Thursday
29 April 2020 Thursday
30 April 2020 Thursday
1 May 2020 Thursday
2 May 2020 Thursday
3 May 2020 Thursday

Viikko19

4 May 2020 Thursday
5 May 2020 Thursday
6 May 2020 Thursday
7 May 2020 Thursday
8 May 2020 Thursday
9 May 2020 Thursday
10 May 2020 Thursday

Viikko20

11 May 2020 Thursday
12 May 2020 Thursday
13 May 2020 Thursday
14 May 2020 Thursday
15 May 2020 Thursday
16 May 2020 Thursday
17 May 2020 Thursday

Viikko21

18 May 2020 Thursday
19 May 2020 Thursday
20 May 2020 Thursday
21 May 2020 Thursday
22 May 2020 Thursday
23 May 2020 Thursday
24 May 2020 Thursday

Viikko22

25 May 2020 Thursday
26 May 2020 Thursday
27 May 2020 Thursday
28 May 2020 Thursday
29 May 2020 Thursday
30 May 2020 Thursday
31 May 2020 Thursday
Ilmoittautuminen