Mieskonmäen koulu

Tervetuloa Mieskonmäen koulun kotisivuille

Vuonna 1902 rakennettu kyläkoulumme sijaitsee Joutsan kunnan Mieskonmäen kylässä.

Koulussamme opetetaan tänä lukuvuonna 19 alakoulun 0.-6. -luokan oppilasta. Heidän kanssa työskentelevät kaksi luokanopettajaa, kaksi koulujemme yhteistä opettajaa, koulunkäyntiavustaja sekä yleistyöntekijä, joka vastaa keittiöstä, siivouksesta ja kiinteistönhoidosta.

Koulun toiminta-ajat 2019-20

Koulu alkaa joka aamu klo 8.30 ja päättyy

- ma ja ke kaikilta klo 13.30
- ti 0.-2.lk klo 11.30, tosin siihen perään on 0.-2.lk avustaja Tiinan vetämä 0.-2.lk iltapäiväkerho eli silloinkin koulun loppuu 13.30
- to 0.-2.lk lopettavat klo 11.30 ja kyyti koululle tulee 11.40, joten kyytioppilaat osallistuvat osittain ko. päivänä myös "pitkälle välkälle". 3.-6.lk osalta koulupäivä päättyy 14.30
- pe koulu loppuu klo 12.30.

Koulukyytitietoa löytyy yleisinfosta.

Työ- ja loma-ajat

Lukuvuosi 2019 - 2020

Syyslukukausi torstai 8.8.2019 - perjantai 20.12.2019 (91 koulupäivää)
Lomat: 
- syysloma vko 42 ma 14.10. - su 20.10.2019 
- itsenäisyyspäivä pe 6.12.2019
- joululoma la 21.12.2019 - ma 6.1.2020

Kevätlukukausi tiistai 7.1.2020 - lauantai 30.5.2020 (96 koulupäivää)
Lomat: 
- talviloma vko 9 ma 24.2. - su 1.3.2020
- pääsiäisloma pe 10.4. - ma 13.4.2020
- vapunpäivä pe 1.5.2020
- helatorstai to 21.5.2020

Vanhempainneuvoston kokous, Mieskonmäen koulun vanhempainilta

Aika ja paikka: omalla koululla ma 23.9.2019 klo 19.00

1§ Kokouksen avaus

2§ Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus

3§ Pöytäkirjan tarkastajien ja ääntenlaskijoiden valinta

4§ Esityslistan hyväksyminen

5§ Oppilasjäsenten esittely

6§ Vanhempainneuvoston puheenjohtajan, varapj., sihteerin ja rahastonhoitajan valinta lv 19-20

7§ Katsaus lukuvuoteen ja lukuvuoden tapahtumat

8§ Työsuunnitelma ja koulun säännöt

9§ Retkitili ja varainkeruu

10§ Leirikoulu/opintoretki/-retket

11§ Wilman ja peda.netin käyttö

12§ Kunnan liikenneturvallisuussuunnitelma, erityiskohteena koulujen lähiympäristöjen liikenneturvallisuus Mikko Lautala / Ramboll

13§ Muut asiat

14§ Kokouksen päättäminen

Kyydit tiivistetysti

Aamukyydit
Juha Hauvala ja Unto Lehtonen.

Iltapäiväkyydit
Pääsääntöisesti Unto Lehtonen, mutta torstaisin ja perjantaisin on käytössä myös Juha Hauvalan auto. Torstaisin klo 14.30 Ranaatin- ja Nurmelantien th:n kyytiläiset kulkevat Unton kyydillä ja muut Jussin kyydillä. 

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko44

28 October 2019 Thursday
29 October 2019 Thursday
30 October 2019 Thursday
31 October 2019 Thursday
1 November 2019 Thursday
2 November 2019 Thursday
3 November 2019 Thursday

Viikko45

4 November 2019 Thursday
5 November 2019 Thursday
6 November 2019 Thursday
7 November 2019 Thursday
8 November 2019 Thursday
9 November 2019 Thursday
10 November 2019 Thursday

Viikko46

11 November 2019 Thursday
12 November 2019 Thursday
13 November 2019 Thursday
14 November 2019 Thursday
15 November 2019 Thursday
16 November 2019 Thursday
17 November 2019 Thursday

Viikko47

18 November 2019 Thursday
19 November 2019 Thursday
20 November 2019 Thursday
21 November 2019 Thursday
22 November 2019 Thursday
23 November 2019 Thursday
24 November 2019 Thursday

Viikko48

25 November 2019 Thursday
26 November 2019 Thursday
27 November 2019 Thursday
28 November 2019 Thursday
29 November 2019 Thursday
30 November 2019 Thursday
1 December 2019 Thursday
Ilmoittautuminen