Schildtin lukio

Syksyn yo-juhla

Syksyn 2021 ylioppilasjuhla on perjantaina 3.12.
Tarkemmat tiedot päisitetään tähän pian...

Schildtin lukio - yhteisöllistä yksilöllisyyttä

Schildtin lukio on oppiva ja ohjaava yhteisö, missä opiskelijan henkilökohtaiset vahvuudet, motivaatio ja halu oppia ovat koulumme keskeisiä arvoja. Arvostamme jokaista yhteisömme jäsentä ja tuemme hänen kasvamistaan osaavaksi ja aktiiviseksi kansalaiseksi. Schildtin lukion viralliset kotisivut löytyvät täältä.

Opintotoimiston palvelut syksyllä (muutokset mahdollisia)

Suosittelemme hoitamaan asioinnin ensisijaisesti sähköisesti!
Opintotoimistoon ja kouluun ei saa tulla sairaana tai karanteenissa ja asioidessasi käytä maskia!

Opintotoimiston palveluajat (HUOM! aikatauluihin voi tulla muutoksia.):

11.8.2021 alkaen palveluaika ma-pe klo 9.00 - 15.00


Lähes kaiken voi hoitaa etänä, joita ovat mm. alla olevat:

- Kelan opintotuki: Voit tehdä hakemuksen Kelan asiointipalvelussa sähköisesti tai tulostamalla hakemuksen Kelan internetsivuilta. Opintotoimisto voi pyynnöstäsi toimittaa koulun todistuksen suoraan Kelaan sähköisesti tai vaihtoehtoisesti sinun niin halutessa salattuna viestinä sähköpostiisi. HUOM! 1.8.2021 alkaen uusiin opintotukihakemuksiin ei tarvitse automaattisesti liittää oppilaitoksen todistusta opinnoista, vaan Kela saa tiedon suoraan Koski-palvelusta. Kela pyytää erikseen todistuksen jos he sitä tarvitsevat.

- Kelan koulumatkatukihakemus: Jätä hakemus opintotoimiston postilaatikkoon (löytyy B-talon 3 kerroksen käytävältä, laatikossa lukee punaisella tekstillä "opintotoimistoon palautettavat asiakirjat tähän postilaatikkoon") Kun hakemuksesi on käsitelty, saat viestin opintotoimistosta kun mahdollinen ostotodistus on noudettavissa.

-Opiskelutodistus muita tarkoituksia varten: Opiskelutodistuksen sähköisenä on mahdollista saada opiskelijakorttia, ikäpoikkeuslupaa, jotain muuta organisaatiota varten joka kelpuuttaa sähköisen opiskelutodistuksen. VR ei kelpuuta sähköistä opiskelutodistusta, joten sen voit pyytää postilla kotiin tai noutaa sovitusti paikan päältä.

-Osoitteenmuutokset ja muut wilman rekisteriin tehtävät muutokset tehdään sähköisesti wilman kautta viestillä opintotoimistoon. Monia asioita myös opiskelija tai huoltaja pystyy muokkaamaan itse wilmassa kohdasta Lomakkeet.

- SmartBox neuvottelukoppien varaukset: Tehdään aina wilma-viestillä viimeistään edellisenä päivänä klo 15 mennessä. Ohje varauksen tekoon löytyy myös wilman tiedotteista.

opintosihteeri Milla Luomanmäki, p. 040 341 4611, milla.luomanmaki@gradia.fi

 

Schildthappens

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
5 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
28 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä