Opinto-ohjaus

Opinto-ohjaus Lyseossa

Ensimmäisen opiskeluvuoden syksyllä osallistutaan OP01-kurssille. OP02-kurssi toteutuu toisen vuoden kevään ja abisyksyn aikana.

Opinto-ohjauksen kurssit löydät täältä.

Opinto-ohjaajalle voi varata henkilökohtaisen opoajan milloin vain, jos mm. seuraavat asiat mietityttävät:

  • Opintosuunnitelma lukiossa
  • Ylioppilaskoesuunnitelma
  • Ammatinvalinta ja jatko-opinnot
  • Opiskelun haasteet
  • Opiskeluajan pidennys
  • Matematiikan oppimäärän vaihto
  • Osaamisen tunnustaminen ja hyväksiluvut
  • Muiden koulujen kursseille ilmoittautuminen
  • Lukion keskeyttäminen

Lyseon opinto-ohjaajat lukuvuonna 2022-23

Terhi Keskinen, puh. 040 341 4804, terhi.keskinen@gradia.fi
19A, 20C, 20D, 20E, 21B, 21N, 22D, 22E, 22F

Liisa Lamminsivu-Risku, puh. 040 341 4694, liisa.lamminsivu-risku@gradia.fi
19A, 19B, 20F, 20G, 20H, 21C, 21D, 21E, 22C, 22M, 22N, 22O

Minna Lehtonen, puh. 040 341 4765, minna.lehtonen@gradia.fi
19A, 20L, 20M, 20N, 21A, 22J, 22K, 22L

Jussi Lounassalo, puh. 040 341 4733, jussi.lounassalo@gradia.fi
L19IB, L20IBa, L20IBc, L21IBb, 22IBb
Jussin ajanvaraus

Merja Manninen, puh. 040 341 6406, merja.manninen@gradia.fi
20A, 20I, 20J, 20K, 21F, 21G, 21H, 21M, 22G, 22H, 22I

Hanna Närhi, puh. 040 341 4529, hanna.narhi@gradia.fi
20IBb, 21IBa, 21I, 21J, 21K, 22A, 22IBa

Johanna Ottavainen
, puh. 040 341 4764, johanna.ottavainen@gradia.fi
18B, 19B, 20B, 20O, 20P, 20Q, 21L, 21O, 21P, 21Q, 22B


Ajanvaraus opolle tapahtuu Wilman tapahtumakutsuun vastaamalla, Wilma-viestillä tai ajanvarauslinkistä.
Opojen työtilat sijaitsevat Lyseon Tukikohdassa A2.130.

Tapaamisiin Tukikohdassa!

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä