Olhavan koulu

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko44

28 October 2019 Thursday
29 October 2019 Thursday
30 October 2019 Thursday
31 October 2019 Thursday
1 November 2019 Thursday
2 November 2019 Thursday
3 November 2019 Thursday

Viikko45

4 November 2019 Thursday
5 November 2019 Thursday
6 November 2019 Thursday
7 November 2019 Thursday
8 November 2019 Thursday
9 November 2019 Thursday
10 November 2019 Thursday

Viikko46

11 November 2019 Thursday
12 November 2019 Thursday
13 November 2019 Thursday
14 November 2019 Thursday
15 November 2019 Thursday
16 November 2019 Thursday
17 November 2019 Thursday

Viikko47

18 November 2019 Thursday
19 November 2019 Thursday
20 November 2019 Thursday
21 November 2019 Thursday
22 November 2019 Thursday
23 November 2019 Thursday
24 November 2019 Thursday

Viikko48

25 November 2019 Thursday
26 November 2019 Thursday
27 November 2019 Thursday
28 November 2019 Thursday
29 November 2019 Thursday
30 November 2019 Thursday
1 December 2019 Thursday
Ilmoittautuminen

Jari Sinkkosen luento 27.3. Valtarin koululla

Tervetuloa kuuntelemaan Suomen eturivin lastenpsykiatri Jari Sinkkosen luentoa " Lapsen ja nuoren hyvän itsetunnon kehittyminen" Valtarin koululle (Koulutie 2) keskiviikkona 27.3. klo 17.30.

Tapahtuman tarjoaa Iin kunnan opetus- ja varhaiskasvatuspalvelut, Ii-instituutti ja Työllistymispalvelut. Kahvit keittää Lions Club Ii.

Iin alueen vanhemmat ry

Tapaturmapäivä 13.10.2017

Kiireessä turvallisen liikkumisen perusasiat unohtuvat
Perjantaina 13. lokakuuta vietettävä Tapaturmapäivä kiinnittää jälleen suomalaisten huomion tapaturmiin ja niiden ehkäisyyn. Vuosittain Suomessa sattuu yli miljoona tapaturmaa, joista monen taustalla vaikuttaa kiire. Kaikista työtapaturmista lähes joka toinen sattuu kiireessä, ollaan sitten työpaikalla tai työmatkalla.
Kiire lisää onnettomuusriskiä kulkutavasta riippumatta. Vauhdin myötä toiminta- ja havaintovirheiden määrä lisääntyy, yleinen tarkkaavaisuus sekä muiden liikkujen havainnointi herpantuu, reagointimahdollisuudet yllättäviin tilanteisiin heikkenevät ja tapaturmien vakavuusaste nousee. Kiireessä myös kärsivällisyys on koetuksella, vaikka pitäisi malttaa ottaa rauhallisesti ja muistaa yhteispeli muiden kulkijoiden kanssa.
Näin syksyn myötä pimeys on jälleen vallannut aamut ja illat. Arjen kiireessä heijastimet ja pyörävalot ovat saattaneet unohtua kaivaa esiin, mutta vielä ehtii. Viimeistään talviaikaan siirryttäessä loputkin meistä heräävät aamujen ja iltapäivien synkkyyteen. Pimeät ja sateiset olosuhteet vaikeuttavat kävelijöiden ja pyöräilijöiden havaitsemista liikenteessä - myös valaistuissa taajamissa. Heijastimilla ja pyöränvaloilla teet itsesi näkyväksi ja annat autoilijoille pelivaraa havaita sinut. Autolla matkaava saattaa mieltää heijastimen turhaksi, mutta on hyvä muistaa, että myös autolla liikkuva muuttuu jalankulkijaksi autosta noustessaan.

Tutustu aiheeseen lisää:Tapaturmapäivä: http://www.kotitapaturma.fi/tapaturmapaiva/
Valoisaa ja turvallista syksyä!

KIMBLE-kisa 18.5.2017

Koululla käytiin Kimble-osakilpailu. IMG_1002.JPG
Kilpailun voittajaksi selviytyi Antti Miettunen, seuraaviksi tulivat Salla Miero, Jerry Kyröläinen ja Joakim Nissilä.
Palkinnoksi Antti sai juhlakimblen, joka on vuoden 1972 Kimblen näköispainos.