Esiopetuksen toimintakausi 2019-2020

Ajankohtaista asiaa

Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirin alueella ei toistaiseksi ole todettu korona-virustartuntaa, eikä meillä tässä vaiheessa ole tarvetta erityisjärjestelyihin. Seuraamme tilannetta ja ryhdymme toimenpiteisiin, mikäli tilanne niin vaatii. 

Eskarissa olemme tänään puhuneet lasten kanssa tautien tarttumisesta ja erityisesti, miten niitä voi omalta osaltaan ehkäistä.

Toivomme, että keskustelisitte myös kotona flunssasta, kausi-influenssasta ja nyt puheena olevasta korona-viruksen aiheuttamasta influenssasta sekä siitä, miten nämä taudit tarttuvat. Näin lapset saavat paremman käsityksen siitä, miten tartuntariskiä voidaan pienentää. On tärkeää kertoa myös se, ettei korona-virus ole yleisesti ottaen vaarallinen. Oikeanlaisen ja riittävän usein tapahtuvan käsienpesun merkitys on epidemian torjumisessa ensiarvoisen tärkeää. On hyvä myös muistuttaa lapsia hihaan yskimisen/aivastelun tärkeydestä. Viestin alaosassa on linkki, joissa opastetaan käsienpesuun ja yskimiseen.

Tästä linkistä ohjeet käsien pesuun ja yskimiseen

Toimintapäivät

Syystoimintakausi 12.8-21.12.2019 (yht.356h)
syysloma 14.10.-21.10.2019 (viikko 42)

kevättoimintakausi 7.1.-30.5.2020 (yht. 372h)
talviloma 24.2.-1.3.2020 (viikko 9)
esiopetuksen vapaapäivät Kiirastorstai 9.4.2020 ja helatorstain jälkeinen perjantai 22.5.2020.

Tärkeitä päivämääriä

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko10

2 March 2020 Thursday
3 March 2020 Thursday
4 March 2020 Thursday
5 March 2020 Thursday
6 March 2020 Thursday
7 March 2020 Thursday
8 March 2020 Thursday

Viikko11

9 March 2020 Thursday
10 March 2020 Thursday
11 March 2020 Thursday
12 March 2020 Thursday
13 March 2020 Thursday
14 March 2020 Thursday
15 March 2020 Thursday

Viikko12

16 March 2020 Thursday
17 March 2020 Thursday
18 March 2020 Thursday
19 March 2020 Thursday
20 March 2020 Thursday
21 March 2020 Thursday
22 March 2020 Thursday

Viikko13

23 March 2020 Thursday
24 March 2020 Thursday
25 March 2020 Thursday
26 March 2020 Thursday
27 March 2020 Thursday
28 March 2020 Thursday
29 March 2020 Thursday

Viikko14

30 March 2020 Thursday
31 March 2020 Thursday
1 April 2020 Thursday
2 April 2020 Thursday
3 April 2020 Thursday
4 April 2020 Thursday
5 April 2020 Thursday
Ilmoittautuminen