5A 2017 Taina

Helsinki-aikataulu

Luokkaretkiaikataulu keskiviikkona 9.5.
klo 7.30 lähtö koululta
klo 10.30 Korkeasaari
klo 13.00 ruokailu Ravintola Rax
klo 14.30 Ateneum
klo 16.30 Linnanmäki
klo 22.30 paluu koululle

Pikkuyrittäjät - ohjelmoidaan oma mainos

Ohjelmoidaan oma mainos (20min)

Valmistautuminen Tutustu Scratch-ohjelmaan osoitteesta: https://scratch.mit.edu. Voit käyttää Pikkuyrittäjille valmiiksi luotua tiliä tai luoda omat tunnukset.

 Käyttäjätunnus: Pikkuyrittajat Salasana: Pikkuyrittajatkoodaa

Ne, joilla muut asiat ovat jo hyvässä mallissa ja halukkuutta riittää,  pääsevät  ohjelmoimaan yrityksilleen oman mainoksen Scratch-ohjelmalla. Ennen koodaamisen aloittamista keskustelkaa ohjelmoinnista ja siitä mitä ohjelmoija tekee. Ohjelmoinnin perusajatuksena on: - ihminen ohjaa tietokonetta antamalla sille käskyjä, koska kone osaa tehdä monia asioita ihmistä nopeammin ja varmemmin.

Esimerkkejä mainoksista Tutustukaa Kallion Pikkuyrittäjät-kesäleirin yritysten mainoksiin osoitteesta: http://ideoillesiivet.blogspot.fi/2015/06/ideoiden-kirjastaminen.html

Mainoksien tekeminen (15 min)

Johdatus - Avaa selain ja kirjaudu sisään Scratchiin (https://scratch.mit.edu) - Mainoksista tulee sellaisia kuin kukin Pikkuyritys haluaa toteuttaa – Katso esimerkkeinä esimerkiksi PikkuyrittäjätScratch-tililtä löytyviä mainoksia tai Kallion Pikkuyrittäjät-kesäleirin mainoksia). Tietokoneelle täytyy antaa komentoja raahaamalla hiirellä komentolaatikoita toiseen ikkunaan. 

Mainoksen tekeminen 1. Klikkaa Luo-välilehteä ja uusi mainoksen teko voi alkaa. 2. Aluksi näytölle lisätään hahmo ”Uusi hahmo” -kohdasta. 3. Kohdasta ”Uusi tausta” valitaan mieluinen taustakuva 4. Hahmoon liitetään toiminnallisuus Tapahtumat-välilehdestä ”Kun vihreää lippua klikataan” –

toiminnallisuuden sisältävä palikka raahataan näkymän oikeanpuoleiseen osaan. 5. Seuraavaksi lisätään puhekupla Ulkonäkö-välilehdestä. Valitaan toiminnallisuus ”Ajattele

´TÄHÄN VALITSEMANNE TEKSTI´ 5 sekunnin ajan”. 6. Hahmon voi laittaa myös liikkumaan esimerkiksi Liike-välilehdestä valitaan toiminto ”Liiku 30

askelta” –toiminto. 7. Klikkaa vihreää lippua ja katso miltä mainos näyttää. 8. Tallentakaa mainos klikkaamalla vasemmasta yläkulmasta ”Tiedosto” > ”Tallenna nyt”. 9. Paina ”Jaa”-painikkeesta näytön oikeasta ylälaidasta. Mainos avautuu omaan ikkunaansa,

jonka linkin voi jakaa sosiaalisessa mediassa tai upottaa verkkosivuille. 

Pikkuyrittäjät

Kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko5

27 January 2020 Thursday
28 January 2020 Thursday
29 January 2020 Thursday
30 January 2020 Thursday
31 January 2020 Thursday
1 February 2020 Thursday
2 February 2020 Thursday

Viikko6

3 February 2020 Thursday
4 February 2020 Thursday
5 February 2020 Thursday
6 February 2020 Thursday
7 February 2020 Thursday
8 February 2020 Thursday
9 February 2020 Thursday

Viikko7

10 February 2020 Thursday
11 February 2020 Thursday
12 February 2020 Thursday
13 February 2020 Thursday
14 February 2020 Thursday
15 February 2020 Thursday
16 February 2020 Thursday

Viikko8

17 February 2020 Thursday
18 February 2020 Thursday
19 February 2020 Thursday
20 February 2020 Thursday
21 February 2020 Thursday
22 February 2020 Thursday
23 February 2020 Thursday

Viikko9

24 February 2020 Thursday
25 February 2020 Thursday
26 February 2020 Thursday
27 February 2020 Thursday
28 February 2020 Thursday
29 February 2020 Thursday
1 March 2020 Thursday
Ilmoittautuminen