Paimelan koulu

Koulun tapahtumia

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko44

28 October 2019 Thursday
29 October 2019 Thursday
30 October 2019 Thursday
31 October 2019 Thursday
1 November 2019 Thursday
2 November 2019 Thursday
3 November 2019 Thursday

Viikko45

4 November 2019 Thursday
5 November 2019 Thursday
6 November 2019 Thursday
7 November 2019 Thursday
8 November 2019 Thursday
9 November 2019 Thursday
10 November 2019 Thursday

Viikko46

11 November 2019 Thursday
12 November 2019 Thursday
13 November 2019 Thursday
14 November 2019 Thursday
15 November 2019 Thursday
16 November 2019 Thursday
17 November 2019 Thursday

Viikko47

18 November 2019 Thursday
19 November 2019 Thursday
20 November 2019 Thursday
21 November 2019 Thursday
22 November 2019 Thursday
23 November 2019 Thursday
24 November 2019 Thursday

Viikko48

25 November 2019 Thursday
26 November 2019 Thursday
27 November 2019 Thursday
28 November 2019 Thursday
29 November 2019 Thursday
30 November 2019 Thursday
1 December 2019 Thursday
Ilmoittautuminen

Paimelan koulu

Paimelan koulu on Hollolan Vesikansassa sijaitseva perinteikäs koulu aivan Vesijärven rannalla. Koulu on aloittanut toimintansa vuonna 1896. Nykyisen koulurakennuksen peruskorjaus ja laajennus valmistui vuoden 2004 alussa. Joustavan sekä eheytetyn opetuksen tavoitteena on kannustaa ja rohkaista oppilaita oma-aloitteisiksi ja itsenäisiksi selviytyjiksi. Kolmannelta luokalta lähtien reaaliaineita pyritään jaksottamaan eheämmän oppimiskokonaisuuden saavuttamiseksi. Lapsia koulurakennuksessa ahertaa esi-4.luokilla reilun viisikymmentä pienen päiväkotiyksikön lisäksi. Lisäksi Hollolan kunnan leirikeskustoiminta on viime vuosina siirtynyt kokonaan Paimelan koululle.

Esi-2.luokat toimivat alkuluokkana. Alkuluokat on joustava opetusjärjestely lapsen ehyen koulupolun turvaamiseksi esi- ja alkuopetuksen lapsiryhmässä. 3-4.vuosiluokat opiskelevat yhdysluokkaryhmässä tehden yhteistyön alkuluokan kanssa. Vesikansan kouluilla painotetaan kieltenopetuksen lisäksi liikunnan opetusta. Kielten opiskelussa voi valita englannin lisäksi vapaaehtoisen saksan kielen 4.luokalta alkavaksi.

Vesikansan alueen luokkamuotoisen erityisen tuen palvelut tarjotaan Kalliolan koululla. Rehtorin ja muiden esimiesten työpisteet sijatsevat niin ikään Kalliolan koululla. Rehtori on tavattavissa Paimelassa perjantaisin.

Vesikansan alueen 5.-6.luokat opiskelevat kaikki Kalliolan koulussa yhtenäisen perusopetuksen suunnitelman mukaisesti. Yläkouluun Vesikansasta siirrytään Kivimaan ja Mukkulan yläkouluihin Lahteen tai muihin lähialueen yläkouluihin.