PIPPURIT

Lasten oikeuksien viikko 18.-22.11.

Lasten oikeuksien viikko on toiminnallinen teemaviikko, jonka tavoitteena on edistää YK:n lapsen oikeuksien sopimuksen tunnettavuutta erityisesti lasten ja nuorten parissa. Viikkoa vietetään 18.-24.11.2019. Kansainvälistä lasten oikeuksien päivää vietetään 20. marraskuuta, jolloi nostetaan myös lippu salkoon. Tänä vuonna vietetään lapsen oikeuksien sopimuksen 30-vuotisjuhlavuotta, ja teemana on lapsen oikeus olla oma itsensä.

Juhlistamme viikolla 47 lasten oikeuksien viikkoa päivittäin erilaisten aiheiden parissa. Lapsen oikeuksiin meidät johdattaa Hupsis-metsässä asuva Tiuku, joka lähettää meille päivittäin aiheeseen liittyvän kirjeen. Aiheet liittyvät mm. yhdenvertaisuuteen, erilaisuuteen ja ystävyyteen. Keskiviikkona vieraileva teatteriryhmä saapuu esittämään meille näihin teemoihin liittyvän näytelmän (katso alla oleva ilmoitus). Viikon lopuksi perjantaina pidämme lasten ideoimat juhlat koko päiväkodin väki yhdessä. 

lue lisää lapsen oikeuksien sopimuksesta: www.lapsenoikeudet.fi / www.lapsenoikeuksienviikko.fi

Joulukalenteri

Aloitamme varhaiskasvatuksen yhteisen sähköisen joulukalenterin suunnittelemisen. Katsomme yhdessä aiheeseen johdattelevan videon jossa saamme viestin Joulupukilta maanantaina 11.11 klo:8.40.

Adventtipuuro

Tervetuloa perinteiselle adventtipuurolle perjantaina 29.11 yhdessä lapsesi kanssa. Puuroa tarjoillaan alkaen klo:6.30-9.

Joulujuhla

Joulujuhla Forssan kirkossa tiistaina 17.12 klo:18.

Pippureiden kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko44

28 October 2019 Thursday
29 October 2019 Thursday
30 October 2019 Thursday
31 October 2019 Thursday
1 November 2019 Thursday
2 November 2019 Thursday
3 November 2019 Thursday

Viikko45

4 November 2019 Thursday
5 November 2019 Thursday
6 November 2019 Thursday
7 November 2019 Thursday
8 November 2019 Thursday
9 November 2019 Thursday
10 November 2019 Thursday

Viikko46

12 November 2019 Thursday
14 November 2019 Thursday
15 November 2019 Thursday
16 November 2019 Thursday
17 November 2019 Thursday

Viikko47

18 November 2019 Thursday
19 November 2019 Thursday
21 November 2019 Thursday
23 November 2019 Thursday
24 November 2019 Thursday

Viikko48

25 November 2019 Thursday
26 November 2019 Thursday
27 November 2019 Thursday
28 November 2019 Thursday
29 November 2019 Thursday
30 November 2019 Thursday
1 December 2019 Thursday
Ilmoittautuminen

Ajankohtaista

HUOM! 
Varmistakaa, että lapsella on päivittäin mukana kaikki sadesäällä tarvittavat varusteet.
Tarkistakaa myös, että ne ovat EHJÄT.
VUOTAVISTA KURAKINTAISTA, SAAPPAISTA tai KURAHOUSUISTA EI OLE HYÖTYÄ.
Kylmyys ja märkyys pysyvät kaukana vain sopivilla ja ehjillä varusteilla!