Kotitehtäviä

Kappaleiden luokittelua

Etsi jokaiseen kolmeen palautuskansioon sopiva kuva. HUOM! Kuvat haetaan "ccsearch-hakukoneen avulla, koska silloin niissä ovat tekijänoikeudet kunnossa! Eli kirjoita GOOGLEEN "cc search" ja pääset oikealle hakusivulle. Ennen hakuasi, ota "rasti" pois laatikosta "use for commercial purposes". Tämän jälkeen kirjoita hakusana (esim. pallo) ja klikkaa haluamaasi sivustoa. Käytä mielikuvitustasi, esim. kuva pallosta ei tarvitse olla juuri esimerkiksi koripallo, vaan se voi olla mikä tahansa pallon muotoinen kappale.

1. LIERIÖT

Palauta kuva kappaleesta, joka on ympyrälieriö, suorakulmainen särmiö tai kolmisivuinen särmiö. Voit katsoa mallia matematiikan kirjan sivulta 150.

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia lähettää mitään.

2. KARTIOT

Palauta kuva kappaleesta, joka on ympyräkartio, neliöpohjainen pyramidi tai kolmiopohjainen pyramidi. Voit katsoa mallia matematiikan kirjan sivulta 150.

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia lähettää mitään.

3. PALLOT

Palauta kuva pallosta. Voit katsoa mallia matematiikan kirjan sivulta 150.

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia lähettää mitään.

LÄKSYT 30.8.

Laske vihkoosi. Muista lauseke, lasku ja tulos.

1
. Marilla on rahaa 50 euroa. Hän
ostaa 5 harjaa. Yksi harja maksaa
3 euroa. Kuinka paljon hänelle jää
rahaa?

2. Yksi pääsylippu maksaa 8 euroa.
Kuinka paljon maksaa 10 henkilön
pääsyliput, kun yksi pääsee
ilmaiseksi?

3. Satu, Tarja ja Eetu jakavat 9 euroa
keskenään. Satu saa kolmasosan.
Lopuista rahoista Tarja saa 2
euroa enemmän kuin Eetu. Kuinka
paljon Eetu saa?

4. 18 : 3 – (25 – 7) : 3

5. 12 + 3 · 4 – 12 : 4

Videotehtävien tarkistus

1. (25-25:5)*21€
20x21€=420€


2. 50€-5*3€
50€-15€=35€


3. (5€-2€):6
3€:6=0,5€


4. 6€:2:2
3€:2=1,50€


5. X=esittelylehtisen hinta
7*X=14€
X=14€:7
X=2€

X=2€, joten pääsylippu on 4€

6. Joka kuudes, 30:6=5 ja näin ollen 5*3=15€

301€- (30*7€-15€)
=301€- (210€-15€)
=301€-195€
=106€


7. 12:3=4
Yhdessä ryhmässä lapsia 4*4=16
Leirillä lapsia 5*16+3=83


8. 13*9€+(32-13+2)*12€=369€


9. Satu: 9€:3=3€
Loput rahat: (6€-2€):2=2€

Tarja: 4€
Eetu 2€


10. 20*9€+2*16€=212€

11. [(110€:2)-5€]:2
=[55€-5€]:2
=50€:2
=25€